جراحی چانه چیست؟

_

معمولا اعضای صورت هر فرد، از اولین اعضای بدن به حساب می آیند که در نگاه های اول دیده می شوند و به همین دلیل است که بسیاری از افراد روزانه وقت زیادی را برای آراستن و مرتب کردن صورت خود اختصاص می دهند. همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید، بیشترین و گسترده ترین بخش عمل های جراحی را عمل های جراحی صورت تشکیل می دهند. یکی از مهم ترین اجزای صورت که تاثیر بسیاری را در زیبایی ایفا می کند، چانه است. معمولا زمانی که چانه یک فرد با دیگر اعضای صورتش هماهنگی و تعادل نداشته باشد، می تواند به میزان بسیار محسوسی از زیبایی صورت او بکاهد؛ همین میزان اهمیت سبب شده است تا عمل جراحی چانه به یکی از عمل های زیبایی بسیار با اهمیت و همین طور پر طرفدار تبدیل شود.

جراحی چانه

بزرگ تر و یا کوچک تر بودن چانه از حد نرمال و همین طور جلو و یا عقب تر بودن آن، می تواند سبب ناهماهنگی بین اعضای صورت شود. البته گاهی اوقات هم پیش می آید که چانه از لحاظ اندازه و شکل مشکل خاصی نداشته باشد و به دلیل نامتوازن بودن فک بالا و یا فک پایین، باز هم چانه حالت خوبی نداشته باشد. افرادی که با این مشکل مواجه هستند به منظور رفع این نقص جراحی چانه یا منتوپلاستی را انتخاب می کنند.

چانه متقارن و زیبا

پس از انجام جراحی چانه چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

به احتمال زیاد پس از انجام جراحی های چانه، ممکن است که تا چند روز احساس درد داشته باشید؛ البته شما می توانید با استفاده از داروهای تسکین دهند درد، آن ها را بر طرف کنید اما در صورتی که این داروها نتوانستند درد شما را کم کنند، باید با مشورت با پزشک از داروهای قوی تری استفاده کنید.
بهتر است پس از انجام جراحی، مراقب رژیم غذایی تان باشید. بهتر است برای بیشتر کردن سرعت بهبود یابی تان، غذاهای سالم و مقوی را جایگزین خوراکی هایی که ارزش غذایی بالایی ندارند کنید. با وجود این که عمل جراحی چانه عوارض زیادی ندارد، اما بهتر است که پس از جراحی تا زمان بهبود یابی کامل، چند بار به دکتر مراجعه کنید. برای مشاهده کردن تاثیرات جراحی و همین طور بهتر شدن، باید تا 6 هفته صبر کنید. دردهای شدید بعد از عمل نیز، نهایتا تا 5 روز دوام دارند. لازم است بدانید که در هفته اول پس از عمل حتما باید به صورت دائمی از گن مخصوص جراحی های زیبایی استفاده کنید و تا 6 هفته نباید هیچ کار سنگینی انجام بدهید. گن مخصوص جراحی های زیبا باعث می شود تا چانه شما خیلی حرکت نکند و سر جای خود ثابت بماند.

حتما پیش از انجام عمل جراحی زیبایی چانه چند نکته را رعایت کنید. حتما از دو هفته قبل از عمل چانه از استفاده کردن از داروهایی که آسپرین و یا استروئید دارند خود دارید نمایید. همچنین بهتر است که از دو هفته پیش از عمل جراحی، از سیگار کشیدن خودداری کنید.
در صورتی که پس از جراحی فک شما دچار هر گونه التهاب، کبودی و یا حتی ورم شد، بهترین کار برای برطرف کردن آن ها استفاده از یک کمپرس سرد است.
همان طور که قبلا نیز ذکر شد، در صورتی که تا مدت زیادی پس از جراحی، درد زیادی داشتید، می توانید از داروهای تسکین دهنده درد استفاده کنید. به دلیل انجام شدن عمل جراحی در فضای داخلی دهان، باید حتما پس از جراحی و به منظور جلوگیری از عفونت کردن قسمت داخلی دهان، از دهان شویه های بهداشتی استفاده کرده و با آن ها مرتب دهانتان را شسشتو دهید. در صورتی که تمام این کارها را انجام دادید اما باز هم درد شدید و یا عفونت، کبودی، تورم و مشکلات دیگری از این قبیل برای شما پیش آمد، حتما باید به یک پزشک خوب و معتبر مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.
معمولا بیشتر افرادی که به جراحی چانه اقدام می کنند، از نتیجه آن راضی خواهند بود و تعداد کسانی که از نتیجه آن رضایت ندارند، بسیار معدود است. تاثیرات جراحی پلاستیک فک بسیار طبیعی جلوه می کند؛ یکی از دلایل این امر که قبلا نیز ذکر شد، انجام شدن جراحی از طریق داخل دهان است. با وجود دائمی بودن نتایج به دست آمده از عمل، اما ممکن است که وضعیت چانه با بالا رفتن و کهولت سن کمی تغییر کند.

مراحل جراحی زیبایی چانه

_

در اولین مرحله پیش از جراحی چانه، جراح باید حتما فرد را تحت معاینه قرار دهد و نوع مشکل و علت ناهنجاری را تشخیص دهد. یکی از کارهایی که حتما لازم است که در این مرحله انجام شود عکس برداری رادیو گرافی است. با عکس برداری از فک و همین طور دندان ها، پزشک می تواند اطلاعات بسیار زیادی را از اوضاع فک شما به دست آورده و با استفاده از آن ها به شما توصیه ها و مشاوره های کاملی درباره جراحی ارائه کند.
جراحی زیبایی فک حتما با بیهوشی انجام می گیرد.

انواع روش های جراحی چانه (منتوپلاستی)

_

به جراحی چانه که به منظور زیباسازی و رفع مشکلات چانه انجام می گیرد، منتوپلاستی گفته می شود. جراحی منتوپلاستی دو نوع مختلف دارد؛ بزرگ کردن چانه و همین طور کوچک تر کردن آن دو نوع جراحی منتوپلاستی هستند که هر دو آن ها با هدف زیباتر کردن چانه انجام می شود. برای بزرگ تر کردن چانه می توان از روش پروتز و همین طور از راه ژنیوپلاستی اسلایدینگ نیز، استفاده کرد.

جراحی بزرگ کردن چانه

_

زمانی که اندازه چانه فرد از حد نرمال کوچکتر باشد و به سمت عقب رفته باشد؛ البته این مشکل تنها به صورت ژنتیکی نیست و معمولا بالاتر رفتن سن و تاثیر گذاشتن آن بر روی پوست نیز، می تواند چانه را کمی به عقب ببرد. با یک جراحی بزرگ کردن چانه و کشیدن آن به سمت جلو می توان به سادگی این مشکل را حل کرد. بزرگ تر کردن چانه می تواند باعث شود تا چانه شما مشخص تر باشد و با فرم صورتتان هماهنگی بیشتری پیدا کند. برای بزرگ تر کردن چانه می تواند از دو روش پروتز و یا ژنیوپلاستی استفاده کرد.

جراحی کوچک کردن چانه

_

این عمل تقریبا معکوس جراحی بزرگ کردن چانه است. این نوع از جراحی چانه برای افرادی است که چانه شان از اندازه طبیعی بزرگ تر است و به جلو کشیده شده است. افرادی که از این مشکل رنج می برند، می توانند با انجام این جراحی اندازه چانه خود را کوچک تر کرده و آن را کمی به سمت عقب ببرند. جراحی کوچک تر کردن چانه را می توان به دو صورت کاهش حجم به طور مستقیم و همین طور ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد.

جراحی چانه نامتقارن

جراحی چانه نامتقارن

_

چانه نامتقارن یکی از مشکلاتی است که علاوه بر زیبایی صورت، بر روی کارهای روزمره مانند خوابیدن، غذا خوردن، صحبت کردن و … تاثیر می گذارد. چانه نامتقارن علاوه بر این که ظاهر نامطلوبی را دارد، می تواند دردهای بسیاری هم برای شما به دنبال داشته باشد.
از آنجایی که ساختار فک انسان از ماهیچه، استخوان و تاندون های متعددی تشکیل شده است و در صورت مشکل پیدا کردن هر کدام از این اجزا، ممکن است که فک دچار آسیب ها و مشکلات زیادی نظیر نا متقارن شدن ساختار فک شود. یکی از شایع ترین عوامل نامتقارن شدن چانه، شکسته شدن آن است.
در صورتی که می خواهید اقدام به جراحی برای درست کردن چانه نامتقارن انجام دهید، بهتر است که از یک پزشک متخصص و معتبر کمک بگیرید. در اولین مرحله و پیش از جراحی، حتما جراح باید چانه شما را معاینه کند و از مشکل و علت آن مطلع شود. برای حل مشکل نامتقارن بودن چانه شما می توانید از روش جراحی ژنیوپلاستی استفاده کنید.

هزینه جراحی چانه

_

هزینه عمل جراحی چانه، با توجه به میزان سابقه و مهارت جراح و همین طور راه و روشی که برای جراحی چانه به کار می رود، تعیین می شود. البته تجهیزات به کار رفته در عمل جراحی نیز بر روی میزان هزینه آن موثر است. هزینه جراح، هزینه بیهوشی، هزینه خدمات دریافت شده در بیمارستان، هزینه های تجویزهای پزشک و داروهای مورد نیاز، هزینه آزمایشات پزشکی انجام شد در زمان قبل و پس از عمل و … از جمله معیارهایی هستند که می توانند تعیین کننده هزینه های جراحی باشند. بهتر است که پیش از عمل، حتما از میزان صلاحیت پزشک جراح خود اطمینان حاصل کنید.

گالری تصاویر جراحی چانه

_
بعد از جراحی بزرگ کردن جراحی چانه
قبل از جراحی بزرگ کردن چانه
بعد از جراحی بزرگ کردن چانه
قبل از جراحی بزرگ کردن چانه
بعد از جراحی بزرگ کردن چانه
قبل از جراحی بزرگ کردن چانه

سایر خدمات

جراحی فک

جراحی فک

ادامه مطلب

جراحی پلک

جراحی پلک

ادامه مطلب

جراحی ابرو

جراحی ابرو

ادامه مطلب

جراحی بینی

جراحی بینی

ادامه مطلب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

ادامه مطلب

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ادامه مطلب

پرسش و پاسخ

ژنیوپلاستی اسلایدینگ چیست؟

آن روش از ژنیوپلاستی اسلایدینگ که برای کوچک تر کردن اندازه چانه به کار می رود، شباهت زیادی به روش بزرگ کردن چانه دارد؛ در این نوع جراحی نیز استخوان چانه بریده می شود، اما به جای جلو رفتن، آن را به عقب می برند.
یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که عمل جراحی بزرگ کردن چانه بیشتر از عمل جراحی کوچک تر کردن آن انجام می شود. این به آن معنی است که بیشتر مشکلات مربوط به چانه، کوچک بودن آن است.

آیا جراحی فک صدماتی را به دنبال دارد؟

با جراحی فک، هیچ گونه اثری از زخم و یا بخیه پس از عمل بر روی چهره شما نخواهد ماند، چرا که تمامی بخش های عمل جراحی از قسمت داخل دهان که دندان ها و لثه های شما در آن قرار دارد، انجام می شود.

پروتزچانه چگونه است؟

در این جراحی پروتز استریل شده در فضای داخل چانه که برش داده شده و استریل شده است، قرار داده می شود. پس از قرار دادن پروتز در این فضا، بخیه زده می شود. لازم است بدانید که تمامی برش های ایجاد شده برای جراحی با مراقبت و دقت کامل انجام می شود تا هیچ گونه آسیبی به عصب های چانه نرسد؛ محل برش ها همچنین با استری استریپ پوشانده می شود تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنند.