زمانی که شخصی به دلایل متعددی دندان های خودرا از دست می دهد، اولین روش که به سراغ آن می رود؛ استفاده از دندان مصنوعی متحرک است.

اما کسانی که استخوان فک کافی داشته باشند، می توانند از دندان مصنوعی متحرک استفاده کنند. درغیراین صورت استفاده از دندان مصنوعی آزار دهنده و عملا بدون استفاده است. به همین دلیل بهترین روش استفاده از ایمپلنت و کاشت دندان می باشد.

در ایمپلنت دندان با استفاده از تکنیک ALL ON 4، دندان روی ۴ پایه ایمپلنت قرارمی گیرد. در این تکنیک با کاشت 4 ایمپلنت در بخش هایی از استخوان ناحیه بالایی یا پایینی فک که شامل دندان نبوده و یا میزان ارتفاع و تراکم زیادی داشته، پروتز های دندانی بر روی آن قرار می گیرند.

بااین روش ۱۰ الی ۱۴ پروتز دندان درکم تر از ۲۴ ساعت و بسیار سریع روی ۴ ایمپلنت نصب شده و قرار می گیرد.

البته این روش همیشه در یک روز انجام نمی گیرد و گاها ممکن است چند روز هم طول بکشد.

اصلی ترین مزیت استفاده از این تکنیک، این است که دیگر لازم نیست بیمار برای هر دندان به صورت جداگانه یک ریشه یا پایه تاج دندانی بکارد.

فقط باکاشت ۴ ایمپلنت، می توان ۱۲ دندان که با تکنیک بریج به هم وصل شده اند کنارهم نگه داشت و سلامتی و زیبایی را به بیمار هدیه کرد.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت چیست؟

این روش کاشت دندان برای کسانی که دچار بیماری های لثه یا پوسیدگی دندان هستند که باعث شده اکثردندان های خود را ازدست بدهند و همچنین کسانی که از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند، مناسب ترین گزینه است.مهم ترین دلیل استفاده از ایمپلنت با تکنیک ALL ON 4 در کسانی است که دارای تراکم استخوانی کم هستند.

افرادی که به دلیل مشکلاتی همچون دیابت و پوکی استخوان، عمل پیوند استخوان برای ایمپلنت معمولی برای آن ها امکان پذیر نمی باشد؛ می توانند از این تکنیک جدید استفاده کنند و دیگر نیازی به عمل پیوند استخوان نیست.

مراحل ایمپلنت ALL ON 4

در مرحله اول جهت مشخص شدن محل دقیق ایمپلنت، یک سی تی اسکن از فک بیمار گرفته می شود.

در مرحله بعد ۴ پایه ایمپلنت در قسمت هایی که بیش ترین تراکم و ارتفاع راداشته باشد، نصب می شود که برای این کار بیمار باید بیهوش باشد.

چنانچه پزشک تشخیص دهد که بیمار آمادگی دارد، پروتز موقت یا بریج ثابت دندان ها روی ۴ لایه ایمپلنت قرار می گیرد، اما اگر بیمار آمادگی کافی نداشته باشد؛ 3 یا 4 روز آتی انجام می شود.

ایمپلنت ALL ON 4 و تفاوت آن با ایمپلنت های قدیمی

در روش ایمپلنت معمولی برای جای گذاری کل دندان ها باید تعداد زیادی ایمپلنت در استخوان فک کاشته شود که برای بهبودی کامل 6 تا 9 ماه زمان نیاز است.

در ایمپلنت ALL ON 4 مدت زمان بهبودی بسیار کم بوده و تنها به ۴ پایه ایمپلنت نیاز است.

همچنین دراین روش همزمان با کاشت ایمپلنت، پروتز های مصنوعی به طور موقت بر پایه ها قرار داده می شود تا پروتز دندان اصلی در مدت ۳ ماه آماده شود.

همچنین درروش ایمپلنت معمولی جهت شکل گرفتن قوس دندانی، حداقل باید ۸ ایمپلنت کاشته شود، اما درتکنیک ALL ON 4، تنها به ۴ ایمپلنت نیاز است. دراین روش دو ایمپلنت پشتی به زاویه ۴۵ درجه کاشته می شود، اگرچه ماندگاری و دوام به روش ALL ON4 مشابه ایمپلنت ساده است، اما بهبودی سریع تر اتفاق می افتد.

همچنین با انجام ایمپلنت، قالب گیری هم انجام گرفته و درمدت دو روز تا یک هفته آماده می شود.

این درحالی است که در نوع معمولی ایمپلنت، پس از کاشت به زمان حداقل 2 تا 3 ماه برای خوب جوش خوردن استخوان فک نیاز است و دراین مدت پروتز هم در دهان بیمار گذاشته نمی شود.

3 all on 4 ایمپلنت

در ایمپلنت ساده چیزی که اهمیت دارد تراکم و کیفیت استخوان فک است و بسیاری از افراد برای این کار ناچار به عمل پیوند استخوان هستند که این عمل علاوه بر مدت زمان زیاد، برای بهبودی و درد دارای هزینه زیادی است.

ایمپلنت ALL ON 4 و مزیت های آن

این نوع از کاشت، زمان زیادی نیاز ندارد و بسیار سریع انجام می شود. مدت زمان تقریبی کاشت دندان به روش ALL ON4 حدودا 1 الی 2 ساعت می باشد.

جنس این نوع ایمپلنت تیتانیوم است و با استخوان فک در مدت زمان کم و به صورت کامل جوش می خورد. بنابراین عمر این دندان بسیار زیاد می باشد و در صورت مراقبت درست و اصولی تا 20 سال می توانید از آن به خوبی استفاده کنید.

البته که هر عمل درمانی و پزشکی وابسته به تبحر پزشک می باشد. ایمپلنت ALL ON4 نیز در صورت آگاه بودن و تبحر پزشک درصد موفقیت بالایی دارد و نیازی به مراجعه چندین باره نیست.

در این نوع از ایمپلنت نیازی به پیوند استخوان، مشکلات و هزینه های ناشی از آن نیست؛ بنابراین نسبت به ایمپلنت عادی این روش هزینه کم تری دارد.

آیا می دانید ایمپلنت دیجیتال چیست؟ روی صفحه لینک شده کلیک کنید.

علاوه بر آن برخی افرادی که به دلیل بیماری های خاص خود مانند دیابت قادر به انجام پیوند استخوان نیستند نیز می توانند از روش ایمپلنت ALL ON4 استفاده کنند.

ایمپلنت ALL ON4 برای افرادی که قبلا از دندان مصنوعی استفاده می کردند نیز بسیار راحت و مناسب است، زیرا لازم نیست آن را به صورت روزانه از دهان خود خارج کنند و تمیز نمایند.

ایمپلنت ALL ON4 کاملا طبیعی است و مانند یک دندان طبیعی برای شما خواهد بود.

البته که این جراحی با بی حسی موضعی انجام می شود و شما عملا دردی احساس نخواهید کرد ولی در صورت تمایل می توانید با مشورت پزشک خود به صورت کامل بیهوش شوید و اصلا چیزی از روند کاشت پایه احساس نکنید.

با توجه به نظرات کاربران، ایمپلنت ALL ON4 عملکرد بسیار عالی داشته و از نظر شکل ظاهری کاملا طبیعی و راحت است.

به دلیل اینکه ایمپلنت ALL ON4 با استخوان فک به طور کامل جوش می خورد استخوان فک تحلیل نمی رود و باعث حفظ حالت طبیعی فک و دهان می شود.

یکی از بهترین و بزرگ ترین مزایای ایمپلنت ALL ON4 دوران نقاهت کوتاه آن است. به طوری که تنها در عرض چند روز زندگی بیمار کاملا متحول خواهد شد.

حتی بلا فاصله پس از کاشت دندان نیز فرد قادر به خوردن غذاهای معمولی خواهد بود. این تفاوت در حالی است که شما در صورت کاشت دندان به روش ایمپلنت معمولی باید چندین مرحله جراحی را پشت سر بگذارید و دوران نقاهت طولانی تری خواهید داشت.

ایمپلنت ALL ON 4 با چه خطراتی همراه است؟

یکی از ریسک های این فرآیند، مرتبط با بیهوشی بیمار بوده که فرد بیمار می تواند در حالت بیهوشی، تماما هوشیار و یا نیمه هوشیار باشد که این موضوع با پزشک متخصص بیهوشی مرتبط است.

در مورد بعدی پیش از عمل جراحی، برگه رضایت نامه ای امضا می گردد که فرد از احتمال بروز درد های شدید، تورم، عفونت و رنگ پریدگی اطلاع خواهد یافت. همچنین شخص بیمار با مطالعه این فرم از بی حسی های لب، زبان، چانه، گونه و دندان نیز آگاهی میابد.

اما ماندگاری این علائم به طور دقیق مشخص نخواهد بود.

همچنین در پی این شیوه، مواردی نظیر از بین رفتن بافت استخوانی، تحلیل لثه در بافت خود، ایجاد آسیب در مفاصل فک پایینی و بروز درد در سر و گردن نیز وجود دارد.

چه اقداماتی بعد از کاشت دندان با شیوه ALL ON4 ضروری است؟

شما باید پس از انجام جراحی ایمپلنت ALL ON4 به توصیه های پزشک تان به خوبی عمل کنید.

کبودی موضع جراحی شده کاملا طبیعی است و در عرض چند روز کاملا از بین خواهد رفت.

در صورت ایجاد تورم شدید می توانید هر 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. البته لازم به ذکر است تا حدودی بعد از جراحی موضع دچار تورم خواهد شد و تورم کاملا طبیعی ولی اگر تورم خیلی شدید شد، می توانید صرف 12 ساعت به روش فوق از کمپرس سرد استفاده کنید.

معمولا تورم ناشی از جراحی در ابتدا کم و در عرض 3 روز به اوج خود می رسد و پس از آن رفته رفته کاهش میابد، بنابراین کمی صبور باشید.

در صورت تداوم تورم شدید و درد غیر قابل تحمل به پزشک خود مراجعه کنید و از انجام هر گونه عمل خود سرانه خودداری کنید.

تا یک هفته پس از جراحی از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین خودداری کنید.

توصیه می شود به مدت 3 ماه پس از گذاشتن دندان های موقت از غذاهای نرم تری استفاده کنید و از خوردن خوراکی های سفت و خشک پرهیز کنید.

استعمال دخانیات به خصوص سیگار و قلیان به مدت 2 هفته ممنوع می باشد.

چه اقداماتی پیش از کاشت دندان با شیوه ALL ON4 ضروری است؟

قبل از هر عمل جراحی واجب است تا شما دراره روند عمل و تمامی نکات آن تحقیق کنید و برای خود مرکز درمانی و پزشک حاذقی را در نظر بگیرید.

با توجه به اینکه امروزه برخی افراد سود جو از نام برند های معروف و سر شناس ایمپلنت ALL ON 4 استفاده و با محصولات فیک و غیر بهداشتی خود را انجام می دهند، لازم است تا شما قبل از انجام جراحی به خوبی از اصالت محصول و مهارت پزشک خود مطمئن شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =