جراحی ابرو چیست؟

_

ابروها یکی از اجزای اصلی و مهم در صورت هستند که می توانند نقش بسیار پررنگی در زیبایی هر فرد داشته باشند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که می تواند برای ابرو پیش بیاید و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار بدهد، افتادگی ابرو است.
معمولا یکی از اصلی ترین دلایلی که می تواند باعث افتادگی ابرو شود، افزایش سن و شل تر شدن بافت های پوست می باشد. علاوه بر این تاثیراتی که افتادگی ابرو بر روی زیبایی دارد، بر روی بینایی نیز تاثیر می گذارد؛ چرا که افتادگی ابرو باعث آویزان شدن پوست پلک ها نیز می شود و به همین دلیل می تواند بر روی بینایی نیز موثر باشد و میدان دید فوقانی را کم تر کند.

جراحی ابرو چیست؟
لیفت ابرو

لیفت ابرو

_

لیفت ابرو، نوعی عمل جراحی است که معمولا برای افرادی که به افتادگی ابروها دچار شدند، انجام می شود. البته یکی از راه های لیفت ابروها و از بین بردن افتادگی آن ها، لیفت ابرو بدون عمل جراحی است. برای لیفت ابرو بدون جراحی، چندین راه مختلف نظیر لیفت ابرو با بوتاکس، لیفت ابرو با لیزر، لیفت ابرو با نخ و … وجود دارد. با وجود این که این روش ها ممکن است بسیار ارزان تر باشند و یا دردسر کم تری داشته باشند، اما تاثیر آن ها موقتی بوده و فقط برای 3 تا 4 ماه موثر هستند. همچنین برخی از این روش ها (مانند لیفت ابرو با نخ) دارای عوارض نیز هستند.
در صورتی که مایل هستید به صورت دائمی و مطمئن افتادگی های ابروهای خود را از بین ببرید، بهترین راه حلی که به شما پیشنهاد می شود جراحی کردن ابرو است. جراحی لیفت ابرو با چند تکنیک متفاوت انجام می شود که برای انتخاب کردن روش درست، بهترین کار این است که با در نظر گرفتن آناتومی صورت و معاینه پزشک، بهترین راه جراحی را انتخاب کنید. جراحی های لیفت ابرو نوعی از جراحی های سرپایی به حساب می آیند. این جراحی ها ممکن است هم با استفاده از بی حسی عمومی و هم با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود. مدت زمان طول کشیدن جراحی نیز کاملا بستگی به وضعیت ابرو و نوع روش جراحی آن دارد.

جراحی ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

_

با افزایش سن، چهره فرد دست خوش تغییراتی می شود که طبیعی است اما می تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از این افراد که اغلب در رنج سنی 40 تا 60 سال قرار دارند و به زیبایی ظاهر خود بسیار اهمیت می دهند، به منظور جوانسازی ظاهر و بر طرف کردن شیارها و چین و چروک های عمیق بالای چشم و پیشانی به سراغ جراحی لیفت ابرو می روند. به غیر از این افراد، برخی از کسانی که سن کم تری دارند اما به دلیل پیری زودرس دچار افتادگی ابرو شده اند نیز می توانند از این روش برای بازیابی زیبایی چهره خود استفاده کنند. جراحی ابرو می تواند برای افرادی که به تازگی دچار افتادگی ابرو شده اند و یا قصد دارند لیفت ظریفی در ناحیه ابرو داشته باشند و ابروهایشان را کمی به سمت بالا بکشند، گزینه بسیار ایده آل و کارسازی است.

انواع روش های لیفت ابرو

_

روش های مختلفی برای لیفت یا بالا بردن ابروها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و ماندگاری آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. هر فردی بسته به شرایط و خواست و سلیقه خود می تواند یکی از این روش ها را انتخاب کند.

تاثیر لیفت ابرو بر چهره
 • لیفت ابرو به وسیله لیزر
 • لیفت ابرو با آندوسکوپی
 • لیفت ابرو با ایجاد برش موقت
 • لیفت ابرو با اولتراپی
 • جراحی لیفت ابرو کلاسیک
 • لیفت ابرو به وسیله ورزش
لیفت ابرو با لیزر

لیفت ابرو به وسیله لیزر

_

این روش لیفت ابرو، یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود. درست مانند لیفت ابرو با اولتراپی، در این روش نیز تولید کلاژن در پوست افزایش داده می شود تا پوست منقبض شده و چین و چروک ها و افتادگی های انجام شده از بین بروند. پوست بیمار با استفاده از لیزر حرارت داده می شود و همین گرم شدن ماهیچه ها، باعث می شود تا در پوست کلاژن ساخته شده و به همین وسیله تمامی چین و چروک های روی آن از بین برود. هر بیمار برای انجام دادن این روش، نیاز به پرداخت هزینه های نسبتا زیادی دارد. لیفت ابرو با استفاده از لیزر، حتما باید با دقت تمام انجام شود؛ چرا که در غیر این صورت احتمال به وجود آمدن عفونت وجود دارد.

لیفت ابرو با آندوسکوپی

_

روش آندوسکوپی ابرو، یکی از همان روش هایی است که اکثر جراحان پلاستیک از آن استفاده می کنند. جراح باید در روش آندوسکوپی ابرو، تعدادی برش بسیار کوچک و ظریف در قسمت بالای ابروها ایجاد می کند. سپس با استفاده از برخی تجهیزات مانند دوربین های کوچک و همین طور ابزارهای جراحی، برخی از بخش ها و ماهیچه های پشت ابرو را جا به جا کرده و سپس چربی ها و بافت هایی را که باعث افتادگی ابرو می شوند را از بین می برند. در این نوع جراحی ها از بیهوشی کامل استفاده می شود.
این روش جراحی لیفت ابرو، مزایای بسیار زیادی دارد. لیفت آندوسکوپیک ابرو با وجود این که روش بسیار ساده ای است، اما در اکثر موارد به خوبی تاثیر گذار بوده و تداوم آن نیز، از بسیاری از روش های دیگر بیشتر است. همچنین جراحت ها و برش هایی که در این نوع از جراحی ایجاد می شوند، کوچک هستند و در مدت زمان کمی کاملا از بین می روند و ورم ها و کبودی های ناشی از آن نیز، شدت کمی داشته و کاملا موقتی هستند. لیفت آندوسکوپیک ابرو، حدودا بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد.

لیفت آندوسکوپیک ابرو
لیفت ابرو با ایجاد برش موقت
لیفت ابرو با اولتراپی

لیفت ابرو با ایجاد برش موقت

_

در جراحی های لیفت ابرو با ایجاد برش موقت، برش های طولانی تری به نسبت برش های جراحی آندوسکوپیک ابرو ایجاد می شوند. بافت های برجسته داخل ابروها پس از ایجاد برش برداشته می شوند و به همین دلیل، افتادگی ابروها از بین می روند.

لیفت ابرو با اولتراپی

_

اولتراپی روشی است که با استفاده از انرژی اولتراسوند انجام می شود. جراح در این روش مقداری حرارت را به لایه های عمیق تر پوست وارد می کند و باعث سفت تر شدن پوست می شود. به دلیل حرارت پیدا کردن، پوست اقدام به تولید کلاژن می کند که این کار، باعث می شود تا چین و چروک های پوست به طور کامل از بین برود. البته این سفتی پوست موقتی است و پس از مدتی از بین می رود. یکی از اجزای صورت که تاثیر بسیار زیادی را بر روی افتادگی ابرو می گذارد، پیشانی است. چین و چروک برداشتن و همین طور افتادگی پوست باعث می شود تا ابرو حالت افتاده تری پیدا کنید. با انجام این کار بر روی پوست پیشانی، پوست های شل شده که در بالای ابرو و پلک ها قرار دارند، به همراه ابروها بالاتر رفته و به ابروها حالت بهتری می دهند. این روش درمانی، نسبت به سایر روش های جراحی، کمی دیرتر نتیجه می دهد. برای مشاهده کردن اثرات کامل لیفت ابرو با اولتراپی، حدودا 8 تا 12 هفته زمان لازم است.

جراحی لیفت ابرو کلاسیک

_

این روش جراحی ابرو همان طور که از نامش نیز مشخص است، روشی است که امروزه زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ با این حال، ممکن است شرایط برخی از بیماران به گونه ای باشد که برای درمان آن ها تنها این روش موثر باشد. برشی که در طول جراحی صورت می گیرد، از یک گوش تا گوش دیگر ایجاد می شود و پس از آن، چربی ها و بافت های اضافی برداشته می شوند و به این صورت، ابرو به حالت طبیعی خود بر می گردد. این جراحی بیشتر بر روی بیمارانی که چین و چروک و افتادگی های بسیار زیادی بر روی پوست خود دارند انجام می گیرد؛ اکثر افرادی که باید با این روش ابرو خود را جراحی کنند، معمولا هیچ روش دیگری بر روی آن ها جوابگو نیست. عمل جراحی لیفت ابرو کلاسیک نیز درست مانند جراحی آندوسکوپی، بین 1 تا 3 ساعت زمان لازم دارد.

لیفت ابرو به روش کلاسیک
لیفت ابرو به وسیله ورزش

لیفت ابرو به وسیله ورزش

_

این روش بدون نیاز به پرداخت هزینه انجام می شود و فرد بیمار هیچ گونه عوارضی را مشاهده نخواهد کرد؛ همچنین نتایج به دست آمده از این روش دائمی است. اما بزرگ ترین عیب لیفت ابرو با ورزش، زمان بر بودن آن است. برای گرفتن نتیجه از این روش، باید روزانه چند دقیقه را به ورزش دادن ابروها و پیشانی خود اختصاص دهید. این تمرین ها می توانند چین و چروک های ایجاد شده بر روی پیشانی و همین طور افتادگی ابروها را از بین ببرند.

اقدامات پس از جراحی لیفت ابرو

_
 • معمولا بر روی برش های حاصل از عمل جراحی لیفت ابرو یا با استفاده از چسب و یا با بخیه زدن بسته می شوند؛ اما حدودا 1 هفته پس از عمل، جراحت ها بهبود پیدا می کنند و آن ها برداشته می شوند. برای بهبود یافتن سریع تر برش های جراحی، شما می توانید از داروهای آنتی بیوتیک خوراکی و همین طور پمادهای موضعی نیز استفاده کنید.
 • توصیه می شود که تا چند روز پس از جراحی لیفت ابرو به پهلو بخوابید. این کار در کاهش درد و تورم بعد از جراحی تاثیر بسیار زیادی دارد. همچنین می توانید از داروهای مسکن به منظور کاهش درد پیش از خواب استفاده کنید.
 • نکته دیگری که باید حتما به آن توجه کنید این است که در اکثر موارد شرایط جسمی هر فردی تعیین کننده زمان بهبودی او، پس از عمل است.
 • بهتر است که حدودا از دو هفته تا یک ماه بعد از عمل، از انجام دادن فعالیت های سنگین و همین طور ورزش، خودداری کنید.
 • طبیعی است که پس از عمل لیفت ابرو، بیمار کمی دردهای جزئی را در قسمت پیشانی خود حس کند. این دردها توسط تمامی بیماران پس از جراحی حس می شوند و به هیچ وجه خطرناک نخواهند بود. یکی دیگر از اتفاقاتی که پس از عمل لیفت ابرو اتفاق می افتد، ایجاد ورم و همین طور کبودی هایی در بخش های جراحی شده صورت است؛ البته این دردها نیز حدودا پس از 2 هفته، بر طرف می شوند و ادامه پیدا نمی کنند. با وجود این که نتایج به دست آمده از لیفت ابروها، از همان ابتدا ایجاد می شوند، اما به دلیل ورم ها و کبودی های پس از عمل، تا مدتی این نتایج قابل مشاهده نیستند. پس از گذشت 2 تا 3 ماه، شما به طور کامل قادر به دیدن نتیجه خواهید بود.
 • پس از جراحی تا مدت ها اجازه رانندگی نخواهید داشت اما بعد از بر طرف شدن تورم چشم می توانید مجددا به رانندگی بپردازید.

خطرات و معایب جراحی ابرو

_

لیفت ابرو یک جراحی سر پایی بوده که با بی حسی عمومی در بیمارستان یا کلینیک ها و مراکز جراحی انجام می شود. برش ها در این عمل به قدری ظریف بوده که اثری از آن باقی نمانده و در خط رویش مو پنهان می شوند. محدود شدن فعالیت های سنگین جسمانی تا بهبودی کامل، تورم، کبودی و درد در ناحیه سر و پیشانی تا چند روز پس از جراحی همگی از جمله مسئلی هستند که پس از جراحی ابرو با آن مواجه خواهید شد و کاملا طبیعی و نرمال بوده و ظرف سه روز تا یک هفته پس از عمل بر طرف خواهند شد.
به طور کلی جراحی ابرو به عنوان یک عمل بدون عوارض و کم خطر شناخته می شود اما با این وجود ممکن است مشکلاتی را نیز به دنبال داشته باشد. نامتقارن شدن پلک ها پس از جراحی، بروز مشکل در حرکت دادن پلک ها و عوارض ناشی از داروی بی حسی از جمله مواردی هستند که ممکن است پس از انجام این جراحی با آن مواجه شوید. اما با انتخاب پزشک باتجربه می توانید این احتمالات را به حداقل برسانید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که افتادگی ابرو اگر از میزان مشخصی بیشتر شود، به کیفیت بینایی آسیب زده و می تواند در دامنه بینایی محدودیت هایی را به وجود آورد؛ بنابراین انجام جراحی لیفت ابرو علاوه بر تاثیری که در زیبایی فرد داشته و در از بین بردن چین و چروک های پیشانی و اطراف چشم موثر است، می تواند به بهبود بینایی فرد نیز کمک می کند.

میزان ماندگاری لیفت های ابرو

_

روش های لیفت های ابرو که به اصطلاح با روش های غیرتهاجمی انجام می شوند، نتایجشان بسیار کوتاه مدت است، در حالی که نتایج حاصل از جراحی های لیفت ابرو بسیار طولانی مدت تر خواهند بود. البته عادت ها و سبک زندگی افراد نیز در میزان ماندگار بودن نتایج لیفت های ابرو نیز به شدت موثر هستند.

سایر خدمات

جراحی فک

جراحی فک

ادامه مطلب

جراحی پلک

جراحی چانه

ادامه مطلب

جراحی ابرو

جراحی پلک

ادامه مطلب

جراحی بینی

جراحی بینی

ادامه مطلب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

ادامه مطلب

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ادامه مطلب

پرسش و پاسخ

آیا ژنتیک بر افتادگی ابرو تاثیر دارد؟

بله، ژنتیک از جمله عللی است که سبب افتادگی ابرو در افراد می گردد.

منظور از لیفت آندوسکوپیک ابرو چیست؟

در تکنیک لیفت آندوسکوپی ابرو ، جراح تعدادی برش بسیار ظریف دقیقا پشت محل رویش مو ایجاد می کند.

سپس با استفاده از دوربین مخصوص و ابزارهای ویژه ، ماهیچه ها را جابجا کرده و بافت های زیرین پیشانی را بلند می کند و در نهایت چربی و بافت اضافی را جهت رفع افتادگی ابرو و ایجاد یک ابروی جوان تر از بین می برد.

آیا میدانید اندوتاین چیست ؟

نوعی پروتز کوچک است که جنس آن از اسید پلی لاکتیک می باشد که هیچ گونه خطری برای بدن نداشته و  تدریجا تجزیه شده و جذب بدن می گردد.

اندوتاین با گذشت زمان و تقریبا بعد از چند ماه ، بر فرم ظاهری پوست و متعاقبا ابروها تاثیر گذاشته و به تدریج توسط نسوج زیر پوست جذب می گردد.

جهت  رفع افتادگی ابرو و پیشانی ، اندوتاینی که مورد استفاده قرار می گیرد ؛ مثلث شکل بوده و در دو اندازه کوچک و بزرگ موجود است و روی آن چند چنگک یا اصطلاحا خار وجود دارد که توسط پزشک ، درون نسوج و چربی زیر پوست کار گذاشته می شود و به این ترتیب منجر به فیکس شدن ابروی لیفت شده در حین لیفت آندوسکوپی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پانزده =