یکی از جراحی های زیبایی پر طرفدار، جراحی پلک یا عمل بلفاروپلاستی است. در این عمل ظاهر پلک ها تغییر کرده و بهبود می یابد. بلفاروپلاستی را می توان روی پلک بالایی یا پایینی و یا هر دو پلک انجام داد. این عمل می تواند هم جنبه زیبایی داشته و نواحی اطراف چشم را بهبود بخشد و هم کارکرد درمانی داشته و به رفع مشکلاتی که در عملکرد پلک ها وجود دارد، کمک کند.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

_

چشم ها یکی از مهم ترین و حساس ترین اعضای بدن و از عناصر مهم و موثر در زیبایی چهره و صورت هر فرد به شمار می آیند. به همین دلیل بعد از جراحی بینی، انجام عمل های جراحی جهت زیباسازی چشم ها بیشترین متقاضی را دارد. یکی از روش های جوانسازی نواحی اطراف چشم، جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است که بدون نیاز به بستری شدن و بیهوشی و با استفاده از بی حسی موضعی صورت می گیرد. طی این عمل چربی های اضافی پلک بالا یا پایین که با افزایش سن ایجاد شده است برداشته شده و چین و چروک های پیرامون چشم از بین می رود. همچنین از افتادگی پلک ها جلوگیری می کند. دوره کامل نقاهت این عمل چند هفته بوده اما عوارض پس از عمل طر چند روز به شدت بهبود می یابد. در صورتی که جراحی پلک توسط پزشک حاذق و باتجربه و در کلینیک معتبر و مناسبی انجام شود، می توان این عمل را جزو یکی از کم خطرترین عمل های زیبایی دانست که عوارض چندانی نیز با خود به دنبال ندارد.

جراحی پلک برای چه کسانی موثر است؟

_

با افزایش سن تغییراتی در ظاهر افراد ایجاد می شود که طبیعی بوده اما می تواند زیبایی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از افراد به این مسئله بسیار اهمیت داده و به دنبال راه هایی برای زیباتر و جوان تر به نظر رسیدن هستند. عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که دچار افتادگی پلک، پلک های پف کرده و یا چسبندگی پوست به پلک ها هستند بسیار مفید و موثر بوده و به بهبود نواحی اطراف چشم، بهبود فرم پلک ها و زیبایی چشم ها کمک می کند. همچنین این عمل جنبه درمانی داشته و موانع بینایی ناشی از پلک های افتاده را نیز بر طرف می سازد.
در بلفاروپلاستی پوست اطراف چشم سفت و لیفت شده و فرم پلک ها اصلاح می شود. همچنین اگر این جراحی صرفا به دلیل بعد درمانی آن صورت گیرد، در پروسه عمل پوست اضافی، عضلات و بافت چربی پلک بالایی و پایینی برداشته شده و به این ترتیب نسبت به رفع مشکلات بینایی ناشی از افتادگی پلک اقدام می شود.
ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که جراحی رفع افتادگی پلک (جراحی پتوز) با بلفاروپلاستی پلک بالا که به آن لیفت یا بالا بردن پلک نیز گفته می شود متفاوت است. در جراحی پتوز برای رفع افتادگی پلک عضلات و تاندون های نگهدارنده پلک سفت می شوند. این در حالی است که لیفت پلک تنها در صورتی می تواند منجر به رفع افتادگی پلک نیز گردد که پوست اضافی، سنگین شدن و افتادن پلک را به دنبال داشته باشد. اما به طور کلی می توان گفت که این دو جراحی، دو عمل متفاوت با نتیجه یکسان در رفع افتادگی پلک ها هستند.

بلفاروپلاستی زیبایی

_

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، بلفاروپلاستی دو جنبه زیبایی و درمانی دارد. بلفاروپلاستی زیبایی زمانی انجام می شود که پزشک انجام این کار را ضروری نمی داند اما خود فرد تمایل دارد برای بهبود حالت چشم ها و جوانسازی و زیبایی دست به این کار بزند.
پلک بالایی و گاهی پلک پایینی با افزایش سن پف کرده، متورم شده و دچار افتادگی می شوند. ضعیف شدن عضلات پلک و افتادگی آن سبب می شود که شما خسته و پیر به نظر برسید. از این رو افرادی که دچار چین و چروک در نواحی اطراف چشم می شوند ترجیح می دهند با انجام این گونه عمل ها، زیبایی از دست رفته را باز یاببند.

بلفاروپلاستی زیبایی
بلفاروپلاستی درمانی

بلفاروپلاستی درمانی

_

در مقابل بلفاروپلاستی زیبایی، بلفاروپلاستی درمانی است که به دلیل وجود مشکل در ساختار یا عملکرد پلک ها انجام می شود. بر خلاف جراحی زیبایی، این عمل از نظر پزشک نیز ضروری بوده و برای رفع مشکلات بینایی انجام می شود. در برخی موارد پوست اضافی پلک نه تنها پلک ها را سنگین می کند بلکه دید را مختل کرده و مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد. یکی دیگر از کاربردهای درمانی جراحی بلفاروپلاستی بهبود پلک افرادی است که به دلیل سنگینی بیش از حد پلک خود از عضلات پیشانی برای بالا نگهداشتن پلک ها استفاده می کنند. این کار توسط متخصصان چشم و همین طور جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی انجام می شود.

سایر کاربردهای جراحی پلک

_

به کمک بلفاروپلاستی می توان پف و تورم پلک ها، پف و تورم زیر چشم و افتادگی پلک که در اثر سنگینی پوست اضافی ایجاد شده و سبب بروز اختلالاتی در بینایی فرد می شود را از بین برده و درمان کرد. همچنین این عمل جراحی برای افرادی که پوست پلک بالایشان کمی شل بوده و دچار افتادگی شده موثر بوده و به این ترتیب چین و چروک های روی پلک نیز بر طرف می شود. کاربرد دیگری که این عمل جراحی دارد، از بین بردن چین و چروک های پلک پایینی و برداشتن پوست اضافی آن و نیز بر طرف ساختن افتادگی پلک پایین می باشد که به بیشتر دیده شدن سفیدی زیر چشم کمک می کند.

بهترین کاندیدای جراحی پلک

_

نمی توان به طور دقیق تعیین کرد که چه کسانی برای انجام این عمل مناسب هستند. اما به طور کلی می توان گفت که جراحی بلفاروپلاستی یکی از موثرترین روش های جوانسازی بوده و برای افرادی که پوست اطراف چشم هایشان متورم شده و افتادگی دارد، مناسب است. گاهی اوقات افتادگی پلک به دلیل آلرژی بروز پیدا می کند. بنابراین باید حتما پیش از اقدام به عمل جراحی از این موضوع اطمینان حاصل کنید که افتادگی پلک در اثر افرایش سن ایجاد شده و منشا آن آلرژی و موارد دیگر نیست.
یکی دیگر از نکاتی که باید درباره این عمل زیبایی بدانید این است که با وجود آن که جراحی بلفاروپلاستی تاثیر به سزایی در زیبایی افراد دارد اما این اثر دائمی و همیشگی نبوده و ممکن است مجددا با افزایش سن، بدن فرآیند طبیعی پیر شدن را از سر گرفته و دوباره این این علائم و نشانه ها ظاهر شود. در بهترین حالت می توان گفت که در صورت رعایت مراقبت های پس از عمل نتیجه این جراحی تا 15 سال یا بیشتر نیز ماندگار خواهد بود.
ذکر این مسئله نیز ضروری است که برخی افراد از شرایط مساعدی برای انجام این جراحی برخوردار نبوده و شانس کمتری برای موفقیت در عمل دارند. افراد مبتلا به بیماری های ویروسی (مانند هپاتیت و ایدز)، دیابت، فشار خون، اختلالات انعقادی، مشکلات سیستم ایمنی و … از جمله کسانی هستند که جراحی بلفاروپلاستی می تواند برای آن ها خطرناک باشد. البته در صورت کنترل شرایط بیماری و درمان آن مشکلی برای انجام عمل های زیبایی نخواهند داشت.
مصرف دخانیات نیز می تواند روند بهبود پس از عمل را دچار مشکل کند؛ بنابراین افراد سیگاری و کسانی که دخانیات مصرف می کنند ممکن است کیس مناسبی برای انجام این عمل جراحی نباشند. این افراد نباید از چند هفته پیش از جراحی هیچ گونه دخانیاتی مصرف کنند.

لیفت یا بالا کشیدن پلک با جراحی

عوارض و خطرات جراحی پلک

_

قرمزی، کبودی و تورم در نواحی اطراف چشم و نیز قرمز شدن سفیدی چشم تا چند روز پس از جراحی طبیعی بوده و در صورت مشاهده این موارد جای نگرانی نیست. این عوارض پس از گذشت چند روز بهبود یافته و به طور کامل بر طرف می شوند.
یکی دیگر از عوارض این عمل، عدم توانایی در بستن چشم ها به طور کامل است. این مسئله نیز تا چند هفته بعد از عمل بهبود یافته و تا آن زمان باید از قطره چشمی، بخور و پانسمان چشم در طول شب استفاده کنید.
دو بینی، عفونت پلک، تشکیل اسکار یا جای زخم واضح، کوتاه شدن پلک ها، اشکال در قرارگیری پلک ها، عدم برداشت کامل پوست اضافه و بی حسی پلک ها نیز از دیگر عوارضی است که ممکن است پس از جراحی بلفاروپلاستی با آن مواجه شوید. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد حتما بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

پس از عمل جراحی پلک بعد
قبل از جراحی پلک قبل

هزینه جراحی پلک

_

هزینه و قیمت جراحی پلک به عوامل بسیاری چون موقعیت جغرافیایی، شرایط بیمار، دستمزد پزشک جراح و … بستگی دارد. همچنین این که جراحی پلک بر روی پلک بالا یا پایین و یا هر دو پلک انجام می شود در میزان هزینه جراحی موثر است. علاوه بر مواردی که گفته شد، مجموعه هزینه های جراحی پلک شامل دو بخش می شود که عبارتند از هزینه آزمایش های پزشکی (مانند آزمایش خون پیش از عمل و …) و هزینه‌ داروها و مراقبت های بعد از عمل. نکته دیگر این که لازم نیست فرد بعد از جراحی در بیمارستان بستری شود و می تواند بلافاصله مرخص شده و به منزل برود. بنابراین نباید هزینه ای جهت بستری شدن بپردازد.

سایر خدمات

جراحی فک

جراحی فک

ادامه مطلب

جراحی چانه

جراحی چانه

ادامه مطلب

جراحی ابرو

جراحی ابرو

ادامه مطلب

جراحی بینی

جراحی بینی

ادامه مطلب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

ادامه مطلب

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ادامه مطلب

پرسش و پاسخ

آمادگی و مراقبت های پیش از جراحی پلک به چه صورت است؟
 • جراحی بلفاروپلاستی بدون نیاز به بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام شده و داروی بی حسی در نواحی اطراف چشم تزریق می شود. در برخی موارد از داروهای آرامبخش خوراکی یا تزریقی نیز استفاده می گردد. از جمله مراقبت هایی که که پیش از انجام جراحی باید انجام دهید عبارتند از:
 • حداقل تا 2 هفته پیش از جراحی بلفاروپلاستی باید از مصرف سیگار و از 48 ساعت قبل از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص حتما پزشک خود را در جریان قرار داده و اگر مدت طولانی است که داروی خاصی را مصرف می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • صبح روز جراحی داروهای ضروری خود مانند داروی فشار خون را همراه با کمی آب مصرف کنید.
 • بهتر است در روز جراحی آرایشی روی صورت خود نداشته باشید و پیش از مراجعه به کلینیک حتما صورت خود را بشویید.
 • همان طور که گفته شد این جراحی بدون نیاز به بستری انجام می شود و پس از انجام عمل می توانید به منزل بروید. بنابراین توصیه می کنیم شخصی را به عنوان همراه داشته باشید که بتواند به شما در رفتن به منزل کمک کرده و در ساعات ابتدایی پس از عمل از شما مراقبت کند.
مراحل جراحی پلک چگونه است؟

عمل بلفاروپلاستی روی پلک بالایی، پلک پایینی یا هر دو پلک قابل انجام است. در این عمل زیر شکاف پلک بالایی و کمی پایین تر از مژه های پلک پایینی چند برش باریک در راستای خطوط طبیعی پلک ایجاد می شود. این برش ها بسیار باریک بوده و در محلی ایجاد می شوند که پس از جراحی هیچ اثری از آن ها باقی نمی ماند؛ چرا که برای ایجاد آن ها از ابزارهای دقیق جراحی استفاده شده و محل زخم با بخیه های ظریف یا چسب بافتی با دقت و ظرافت بالایی بسته می شود. این که حین عمل چه میزان از چربی ها و پوست اضافه پلک برداشته شود به تشخیص پزشک و نیز ساختار صورت فرد بستگی دارد. گاهی اوقات نیز برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک های نواحی پیرامون چشم از لیزر کربن دی اکسید (CO2) استفاده می شود.

دوره نقاهت بعد از جراحی پلک چگونه است؟
 • پس از جراحی نیازی به پانسمان کامل چشم نیست و پزشک برای به حداقل رساندن خطر عفونت های احتمالی بر روی برخی از نواحی اطراف چشم آنتی بیوتیک موضعی قرار می دهد.
 • یک روز پس از جراحی باید در زمان بیداری به منظور جلوگیری و بهبود تورم و کبودی ها به مدت 10 تا 15 دقیقه در هر ساعت از کمپرس سرد استفاده کرده و این کار را در روز دوم هر چند ساعت یکبار به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام دهید.
 • همچنین توصیه می شود جهت سرعت بخشیدن به روند بهبودی، پس از گذشت 48 ساعت از عمل از کمپرس گرم استفاده نمایید.
 • تا 48 ساعت پس از جراحی بهتر است هنگام خواب و استراحت دو بالش در زیر سر خود قرار دهید و به صورت طاق باز بخوابید.
 • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تا 7 روز پس از عمل باید از انجام هر گونه فعالیتی که منجر به خشکی چشم می شود (مانند تماشای تلویزیون، کار با کامپیوتر، مطالعه و ... ) خودداری کنید.
 • همچنین باید 7 تا 10 روز پس از انجام عمل بلفاروپلاستی از انجام فعالیت های جسمانی سنگین مانند خم شدن، بلند و جا به جا کردن اجسام سنگین و فعالیت‌ های ورزشی بپرهیزید.
 • از آن جایی که چشم عضو حساسی بوده و پس از عمل حساس تر هم می شود، بهتر است برای جلوگیری از تحریک چشم در برابر نور خورشید، گرد و غبار و باد در محیط خارج از خانه از عینک آفتابی استفاده نمایید.
 • نکته دیگر آن که از آرایش کردن و گریه کردن تا چند هفته پس از جراحی پلک بپرهیزید.
 • درست است که بلفاروپلاستی جراحی سنگینی نیست اما داشتن کمی درد و ناراحتی پس از جراحی طبیعی است. مصرف داروهای مسکن پس از جراحی به شرایط شما و تشخیص پزشک معالج بستگی دارد؛ دردهای خفیف معمولا با مسکن های معمولی که به نسخه پزشک نیاز ندارند کنترل شده و در صورت شدید بودن درد می توانید با تجویز پزشک از مسکن های قوی تر استفاده کنید.