در زندگی امروزه افراد زیادی هستند که مشکلاتی از نظر زیبایی به خصوص در صورت خود احساس می کنند. یکی از مهم ترین مواردی که باعث زیبایی و جذابیت می شود، فرم و شکل صورت است که افراد می توانند با جراحی صورت یا فک، ظاهر دلخواه خود را بدست آورند.

منظور از زیبایی دلخواه جراحی صورت، فک کشیده و تبدیل آن به صورتی گرد و جذاب است، البته برای هر صورت کشیده ای به کار نمی رود.

بعضی از این صورت ها حالت طبیعی دارند، اما زیبایی چندانی ندارند که با کمک زاویه سازی و کمی گرد کردن فک؛ افراد می توانند جذابیت خود را چند برابر کنند.

برای کسانی که به دنبال تغییرات دائمی هستند، جراحی؛ بهترین و مطمئن ترین راه است که عوارضی کوتاه مدت دارد.

البته روش های بدون جراحی هم وجود دارد که تاثیراتی موقت دارند که در بازه زمانی خاصی باید مجدد تمدید شوند و همچنین در مقایسه با عمل جراحی، هزینه کم تری دارند.

جراحی صورت کشیده به گرد

علاوه بر جراحی فک صورت کشیده، پروتز نیز نوعی روش درمانی است. به این صورت که پزشک پروتز در قسمت هایی که مشخص کرده است مانند گونه، چانه و فک؛ تزریق می کند تا توازن در صورت فرد برقرار شود.

البته این نکته هم قابل ذکر است که در مرحله اول؛ پزشک با وارسی صورت فرد تعیین می کند که فک تا چه حد بایستی زاویه دار شود یا اصلا نیاز به جراحی یا تزریق دارد؟

یکی از دلایل تزریق پروتز یا ژل، عدم تناسب سایز فک با دیگر اجزای صورت است.

خواندن مقالات بیشتر: جراحی فک پایین

تاثیر پروتز چانه در تبدیل صورت کشیده به گرد

برای مثال چانه کشیده، صورت را لاغر و کشیده نشان می دهد که پروتز به آن زاویه می دهد.

بدین منظور با ایجاد برشی عرضی در دهان و ناحیه پایینی لب ها، پرتز قرار داده می شود. به منظور فضا کافی جهت جهت قرار گیری پروتز، برشی کوچکی بر ناحیه عضلانی داخل چانه نیز ایجاد می گردد.

جراح، بعد از قرار دادن پروتز و ثابت کردن آن در محل خود، برش ها را بخیه خواهد زد که مراقبت بعد از آن به دلیل عدم ایجاد عوارضی نظیر عفونت ضروری می باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی چانه

 تاثیر پروتز گونه در تبدیل صورت کشیده به گرد

گونه با قرار گیری در مرکز صورت، دارای اهمیت فراوانی است که تاثیر زیادی بر چهره دارد.

به صورتی که گونه های افتاده و رو به پایین، صورت را باریک نشان می دهد که با تزریق پروتز، گونه ها برجسته می شوند وصورت نمای مناسبی پیدا می کند.

 تاثیر پروتز فک در تبدیل صورت کشیده به گرد

به عنوان مهم ترین رکن تاثیر گذار در زیبایی، زاویه دار کردن فک به منظور زاویه دار کردن صورت؛ امری ضروری است. زاویه دار کردن فک به دو شیوه پروتز و جراحی صورت می گیرد.

پروتز فک با ایجاد برش هایی درون فک همراه است که با ایجاد برش هایی در زیر گونه و قرار گیری پروتز در فک؛ صورت می گیرد.

از مزیت های این روش، عدم باقی ماندن هر گونه برش یا بخیه بر روی صورت می باشد.

جراحی فک و تاثیر آن در تبدیل صورت کشیده به گرد

دیگر روشی که قرار است به آن بپردازیم، استخوان فک به صورت کامل جراحی می شود و یک روش ماندگار و همیشگی است، برعکس پروتز که نیاز به ترمیم و تکرار دارد.

اما در جراحی استخوانی که صورت شما را به یک صورت کشیده تبدیل می کند، توسط پزشک کاملا اصلاح می شود وآن صورت به یک صورت گرد تبدیل می شود.

در ضمن در مواقعی فقط اصلاح استخوان فک کافی نیست و گاهی عضلات فک هم نیاز به اصلاح و درست شدن دارند.

در نتیجه همیشه برای تصمیم نهایی باید با پزشک متخصص مشاوره بگیرید و درباره آن تحقیق کنید.

چه اقداماتی برای پیش از عمل جراحی فک صورت کشیده الزامی است؟

امروزه جراحی‌ های مختلف زیبایی برای داشتن صورتی متناسب و زیبا از پر طرفدار ترین جراحی ها در بین افراد می باشد.

یکی از مواردی که به داشتن چهره‌ ای زیبا و بی نقص کمک می کند فرم صورت است. افرادی که مشکلی در چهره خود احساس می‌ کنند، می توانند با استفاده از جراحی فک صورت کشیده؛ انحرافات چهره خود را رفع کنند و به نتیجه دلخواه برسند.

داشتن چهره و صورتی بدون نقص و زیبا در افزایش اعتماد به نفس شما در هنگام رویارویی با دیگران بسیار موثر است.

بهتر است قبل از انجام هر نوع جراحی زیبایی بر روی صورت خود اقدامات اولیه را از قبل انجام دهید. در ادامه این مطلب به مهم ترین اقدامات قبل از انجام‌ عمل های جراحی اشاره می کنیم.

تاثیر انتخاب جراح بر میزان موفقیت این شیوه

نتخاب جراح مجرب و با مهارت یکی از مهم ترین اقدامات هرگونه عمل جراحی است. زیرا در صورتی که پزشک جراح؛ مهارت و تجربه کاری لازم در این زمینه را نداشته باشد، امکان اینکه عمل جراحی شما موفقیت آمیز نباشد بالا می ‌رود.

در صورت موفقیت آمیز نبودن عمل جراحی، شما باید برای رفع دوباره انحرافات عمل جراحی دیگری انجام دهید و به این صورت متحمل هزینه زیاد، عوارض بعد از عمل و… می‌ شوید.

گردآوری سوابق پزشکی

در ابتدا تمامی سابقه های پزشکی خود را به پزشک‌ معالج نشان دهید.

همچنین درباره دارو هایی که مصرف می کنید، آلرژی و حساسیتی که دارید حتما با پزشک‌ مخصوص در میان‌ بگذارید.

در مرحله بعد تمامی پرونده‌ ها و رکورد های‌ پزشکی خود‌ مانند تصاویر رادیوگرافی از فک که قبل از عمل باید انجام شود را به پزشک جراح تحویل دهید.

نکات دیگر

سعی کنید تا حداقل دوهفته تحت هیچ گونه شرایطی از دخانیات مانند سیگار، قلیان و مشروبات الکلی استفاده نکنید.

استفاده نوشیدنی‌ هایی که حاوی الکل هستند، امکان خون ریزی داخلی به هنگام‌ جراحی را افزایش می دهند.

خانوم ها باید توجه داشته باشند که به هنگام‌ جراحی از هیچ گونه لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکرده باشند.

در روز جراحی چکاپ وضعیت عمومی فرد باید دوباره انجام شود و نتیجه آرمایشات به دست پزشک‌ جراح برسد.

چه اقداماتی برای پس از عمل جراحی فک صورت کشیده الزامی است؟

مراقبت‌ های بعد از انجام‌ عمل جراحی درست به اندازه مراقبت های قبل از عمل بسیار با اهمیت هستند.

به طور کلی می توان گفت نتیجه جراحی و فرم صورت بستگی به انجام درست مراقبت های بعد از عمل جراحی دارد، در ادامه به توضیح کامل تری می‌ پردازیم.

بعد از انجام عمل جراحی استخوان فک، سعی کنید تحت هیچ گونه شرایطی صورت و محل انجام جراحی را ماساژ ندهید و یا آن قسمت را زیاد لمس نکنید.

این‌ موضوع به هنگام قرار دادن پروتز در صورت از اهمیت بالا تری برخوردار می‌ باشد، زیرا در هنگام فشار به پروتز امکان جا به‌ جایی بیش تر می شود.

پس از اتمام جراحی برای کاهش درد در قسمت استخوان فک از کمپرس یخ استفاده کنید.

پس از گذشت دو یا سه روز و کاهش درد از کمپرس آب گرم استفاده کنید تا جریان خون شما نیز متعادل شود.

سعی کنید به هنگام خواب، حتما به پشت بخوابید به گونه ای که صورت شما رو به سقف باشد. درصورتی که رو به پهلو بخوابید امکان فشار آمدن به محل جراحی وجود دارد.

سعی کنید در طول گذراندن دوره نقاهت، فعالیت‌های سنگین مانند شغل و ورزش های مختلف انجام ندهید. زیرا انجام فعالیت زیاد باعث افزایش گردش خون می شود و می تواند باعث ایجاد مشکل شود.

به طور کلی باید سعی کنید که در این دوره هیچ گونه فشار یا ضربه ای به محل جراحی وارد نشود.

سعی کنید تا چند روز ازهیچ گونه مواد شیمیایی مانند لوازمات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. پس از گذشت چند روز می توانید در صورتی که در معرض نور خورشید هستید از کرم های مخصوص ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین نحوه تغذیه پس از عمل جراحی بسیار مهم است.

عوارض جراحی فک

به طور کلی می‌ توان‌ گفت انجام هر گونه تغییرات در بدن همراه با عوارض احتمالی می باشد. زیرا بدن نمی تواند نسبت به انجام‌ این گونه تغییرات بی تفاوت عمل‌ کند.

در ابتدا باید گفت که از عمل جراحی نترسید زیرا قرار نیست که تمامی این عوارض را شما تجربه کنید.

مواردی که در ادامه گفته می شود تنها در جهت بالا بردن آگاهی شما نسبت به این موضوع می‌ باشد.

یکی از این غوارض ها؛ عوارض جانبی ناشی از بی هوشی عمومی می باشد، زیرا ممکن است پس از اتمام‌ جراحی به دلیل بی هوشی، مشکلات بلع برای شما پیش بیاید.

خشکی گلو، درد عضلانی و گلو درد از دیگر عوارض بی هوشی عمومی است. البته این عوارض بسیار زود گذر بوده و نهایت تا روز بعد از جراحی تمامی این مشکلات برطرف می شود.

عفونت، زخم و اسکار ناشی از جراحی، التهابات وریدی، خطرات خاص ناشی از جراحی ارتوگناتیک، درد، خونریزی، بروز تورم، کبودی، صدمات عصبی، تاثیر گذاری بر سینوی بینی، ایجاد محدودیت در حرکت های صورت؛ از محدودیت ها و عوارض جراحی فک، سستی پیچ ها، تاخیر در ترمیم یا عدم بهبود استخوان، عود مجدد مشکل ، از دست دادن دندان ها و درد مفصل از دیگر عوارض عمل جراحی فک صورت کشیده است.