جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

_

بینی عضوی از بدن است که در قسمت مرکزی صورت قرار دارد و به همین دلیل، می تواند به طور کاملا مستقیم بر روی زیبایی هر فردی موثر واقع شود. البته لازم است بدانید که جراحی بینی، تنها به خاطر زیبایی انجام نمی شود و مواردی وجود دارد که در آن افراد، به منظور بهتر کردن اوضاع سلامتی خودشان و برای رفع مشکلاتی نظیر پولیپ، مجبور به انجام این عمل می شوند. در  بعضی موارد، عمل بینی می تواند برای بهتر کردن تنفس یک فرد نیز، انجام بگیرد. البته عده نسبتا کمی هستند که عمل جراحی بینی را به خاطر درمان ناراحتی های ساختاری و آسیب های وارد شده بر بینی انجام می دهند.
همان طور که گفته شد بینی یکی از اعضای مهم صورت است و نقش بسیار زیادی در زیبایی افراد دارد؛ به همین دلیل عمل زیبایی بینی یکی از رایج ترین عمل های جراحی زیبایی در دنیا است. در عمل های جراحی بینی، غضروف ها و استخوان های داخل بینی توسط جراح پلاستیک تغییر داده می شوند و همین کار، باعث می شود تا بینی ظاهری مطلوب تر به خود بگیرد.

در جراحی بینی چه کارهایی انجام می شود؟

_

معمولا در جراحی های بینی که با هدف زیبایی انجام می شوند، بسته به شکل و فرم بینی، کارهایی برای بهتر شدن ظاهر آن انجام می شود. تغییر دادن شکل قسمت نوک بینی، تغییر دادن حالت میان بینی و لب بالا، بزرگ تر و یا کوچک تر کردن سوراخ بینی، صاف تر کردن حالت بینی، باریک تر کردن و ظریف تر کردن استخوان اصلی بینی، از جمله کارهایی هستند که در عمل جراحی و برای فرم دهی بهتر به بینی، انجام می شوند. معمولا فرایند عمل جراحی بینی بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد. بسته به میزان پیچیده بودن فرایند جراحی و تشخیص جراح، برای انجام عمل جراحی از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی استفاده می شود.

جراحی انحراف بینی

تکنیک های متفاوت جراحی بینی

_

جراحی بینی نیز، درست مانند سایر جراحی های دیگر، راه و روش های مختلفی را در بر می گیرد؛ معمولا جراحان با توجه به اوضاع بیمار و نوع مشکلی که برای بینی او پیش آمده است، یکی از این روش ها را انتخاب کرده و از آن استفاده می کنند.

تکنیک جراحی بینی باز

_

این روش از جراحی بینی تفاوت های بسیار زیادی با روش های دیگر دارد. در این روش درست مانند روش جراحی بینی بسته، برش هایی در داخل بینی ایجاد می شوند، اما علاوه بر آن ها یک برش بر روی تیغه بینی (کلوملا) ایجاد می شود؛ این کار باعث می شود تا پوست بینی، کاملا بیشتر بازتر و بلندتر شود و به همین دلیل، جراح می تواند راحت تر و با تسلط بیشتری بینی را جراحی کند. از این روش عمل جراحی بینی، می توان هم برای تغییر ظاهر بینی و هم برای تغییر ساختار بینی استفاده کرد؛ از این جهت، کسانی که ساختار بینی شان دچار مشکل و یا آسیب شده است، برای بهتر کردن وضعیت ساختار بینی خود، می توانند از این روش جراحی استفاده کنند. نکته جالب این است که  اولین روش مورد نظر پزشکان و جراحان برای جراحی بینی، جراحی به روش باز است.

تکنیک جراحی بینی بسته

_

این نوع از جراحی بینی به گونه ای انجام می گیرد که تمامی برش های مورد نیاز برای انجام عمل در داخل خود بینی ایجاد می شوند. پس از ایجاد برش های لازم برای انجام جراحی، پوست اصلی بینی را به میزان کمی از استخوان آن جدا کرده و آن را بالا نگه می دارند تا بتوانند جراحی را روی بینی انجام دهند.
عمل جراحی بینی به روش بسته مزایای نسبتا زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها، کم تر طول کشیدن زمان جراحی است. همچنین در این روش جراحی در قسمت تیغه بینی (بخشی که میان دو سوراخ بینی قرار گرفته است و با نام کلوملا نیز شناخته می شود) هیچ گونه برشی ایجاد نمی شود. همچنین پس از انجام این عمل، نوک بینی کم تر ورم می کند؛ البته این تورم نیز در مدت کوتاهی از بین می رود.
یک نکته باید حتما از آن مطلع باشید، این است که این نوع جراحی بینی تنها برای تغییر دادن و زیباتر کردن وضع ظاهری بینی مناسب است و با استفاده از آن، به هیچ وجه نمی توان ساختاری را در بینی تغییر داد. افرادی که بینی شان دارای ایرادها و مشکلات جزئی است، این روش بهترین روش برای درمان آن ها است.

اقدامات پیش از عمل جراحی بینی

_

جراحی بینی درست مانند سایر جراحی های زیبایی، به مراقبت های بسیار زیادی احتیاج دارد. به همین دلیل بهتر است برای بهتر شدن نتیجه های حاصل از جراحی و همین طور کم تر شدن شدت عوارض پس از عمل، بهتر است برخی نکات را رعایت کنید.
رژیم یکی از بخش های جدا نشدنی زندگی هر فردی است؛ حتما خودتان می دانید که رژیم غذایی و نوع تغذیه ما، تا چه حدی می تواند بر روی وضعیت سلامتی ما تاثیر گذار باشد. بهتر است که چند هفته پیش از زمان عمل خود، از رژیم های غذایی سالم پیروی کنید تا از عفونت و همین طور خطرات دیگری که ممکن است در هنگام عمل و یا حتی پس از آن برای شما پیش بیاید، جلوگیری کنید. برخی از خوراکی های سالمی که می توانند برای شما مفید باشند عبارتند از میوه های تازه، سبزیجات ها، غلات و هر مواد غذایی دیگری که دارای پروتئین و ویتامین هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و … هستند. همچنین بهتر است از مصرف برخی از موادهای غذایی که ممکن است سرعت بهبود یابی بدن را کاهش دهند و یا آن را دچار اختلال کنند، اجتناب کنید.

یکی از مهم ترین کارهایی که حتما باید پیش از عمل جراحی بینی آن را انجام بدهید، مشورت کردن با پزشک و جراح خود، در رابطه با داروهایی است که در آن بازه زمانی مصرف می کنید؛ چرا که ممکن است برخی از داروها هنگام عمل و یا پس از آن، مشکلاتی را برای شما ایجاد کنند. برخی از داروهایی که پیش از انجام عمل جراحی باید از آن ها پیشگیری شود، داروهای ایبوپروفن و آسپرین هستند.
حداقل 2 هفته پیش از عمل و همین طور 2 هفته پس از آن، شما باید از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات پرهیز کنید؛ سیگار کشیدن می تواند بهبود یابی پس از عمل شما را طولانی تر کند و همین طور باعث ایجاد عفونت شود.
میزان مهارت، دانش و تجربه پزشک جراح، رابطه ای مستقیم با خوب بودن نتیجه حاصل از جراحی دارد. پیش از اقدام به عمل، حتما نسبت به صلاحیت داشتن پزشک مورد نظر خود، اطمینان کسب کنید. بهتر است دقیقا پیش از انجام عمل زیبایی بدن خود را کامل شستشو دهید تا امکان ابتلا به باکتری و عفونت، به حداقل برسد.

اصلاح انحراف و قوز بینی

اقدامات پس از عمل جراحی بینی

_

دوران پس از جراحی بینی دوران بسیار حساسی است و به همین دلیل، باید مراقبت های بسیار زیادی انجام شود. باید در اولین روزهای پس از عمل جراحی باید بینی حالت ثابت خود را حفظ کند. به همین دلیل معمولا جراحان پس از انجام عمل بینی، یک اسپیلینت بر روی آن قرار می دهند تا حالت بافت های بینی به خوبی حفظ شود. استریل کردن برش ها و بخش های مختلف بینی نیز یکی از کارهای مناسب است.
عمل جراحی بینی نسبت به سایر عمل های زیبایی زمان بیشتری برای بهبودیابی نیاز دارد؛ معمولا چندین هفته طول می کشد تا اوضاع بیمار بهبود پیدا کند و بتواند نتیجه مطلوب را مشاهده کند. البته عوارض جانبی پس از عمل بینی حدودا پس از دو هفته کاملا از بین می روند.
تا دو روز پس از اتمام جراحی بینی، بیمار باید به صورت کاملا ویژه ای استراحت کنند. در این دو روز حتما باید هنگام خوابیدن سر به سمت بالا قرار بگیرد و کمپرس سرد بر روی آن گذاشته شود. همان طور که گفته شد نوع تغذیه و رژیم غذایی می تواند نقش مهمی را در میزان سلامتی و بهبود یافتن بیمار داشته باشد. بهتر است که حتما غذاهای سالم دارای پروتئین، فیبر، ویتامین و … استفاده شود؛ همچنین بهتر است که از خوردن غذاهای ناسالم خودداری شود تا فرایند بهبود یافتن بیمار زودتر و در مدت زمان کم تری انجام شود.
یکی دیگر از کارهای مهمی که باید پس از انجام شدن عمل جراحی انجام شود، معاینه شدن دوره ای و مکرر توسط پزشک است؛ با این کار افراد می توانند از سالم بودن و خوب بودن بینی خود مطمئن شود و در صورت بروز مشکل و یا آسیب، آن را به سرعت شناسایی کرده و بر طرف کنند. به احتمال زیاد بیشتر افراد پس از انجام شدن عمل جراحی، به دلیل درد قادر به جویدن کامل غذا نباشند؛ به همین دلیل بهترین کار این است که پس از عمل، بیمار تا مدتی غذاهای نرم بخورد. پس از عمل جراحی، ساختار بینی کمی حساس تر خواهد شد؛ به همین دلیل با وجود این که پس از مدتی، فرد می تواند به حالت عادی بازگردد، اما بهتر است که فرد، همواره از بینی خود مراقبت کند.

گالری تصاویر جراحی بینی

_
بعد از جراحی بینی
قبل از جراحی بینی
بعد از جراحی بینی
قبل از جراحی بینی

سایر خدمات

جراحی فک

جراحی فک

ادامه مطلب

جراحی چانه

جراحی چانه

ادامه مطلب

جراحی پلک

جراحی پلک

ادامه مطلب

جراحی ابرو

جراحی ابرو

ادامه مطلب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

ادامه مطلب

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ادامه مطلب

پرسش و پاسخ

_
آیا این امکان وجود دارد که بینی های کوچک و سربالا به حالت نرمال و طبیعی بازگردد؟

بله امکان دارد اما تفاوت چندانی در فرم بینی اتفاق نمی افتد.

چه کسانی به پیوند غضروف بینی احتیاج دارند؟

کسانی که بینیشان از ابتدا بزرگ بوده و در حال حاضر با اندازه و ابعاد بینی کوچک و مصنوعی رو به رو هستند.

مدت زمان عمل جراحی بینی تقریبا چقدر است؟

مدت زمان جراحی بینی به نوع بینی، نوع جراحی و مهارت جراح بستگی دارد که معمولا به طور میانگین دو ساعت به طول می انجامد اما از یک و نیم تا سه ساعت متغیر است.

تقزیبا یک ساعت بیمار در اتاق ریکاوری به سر می برد تا علایم حیاتی اش بررسی شود  و به هوش آید.
سپس بعد از استراحت در بخش، در صورت نرمال بودن علایم حیاتی ترخیص می شود.

آیا در جراحی بینی استخوانی امکان برگشت پذیری وجود دارد؟

در جراحی بینی های استخوانی بازگشت برآمدگی و قوز بینی بسیار به ندرت رخ می دهد.

رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی از قبیل، چسب زدن به بینی، نخوابیدن به پهلو هنگام خواب نخوردن ضربه به بینی در دوره بهبودی نتیجه ایده آل تری  از جراحی بینی را به شما هدیه خواهد داد.

مدت زمان توصیه شده جهت چسب زدن به بینی استخوانی و گوشتی چقدر است؟

در بینی های استخوانی عموما 4 هفته می باشد ولی در بینی های گوشتی مدت زمان بیشتری حدود 6 الی 8 هفته، جهت چسب زدن توصیه می شود تا تورم بینی کاهش یابد و بینی به فرم  دلخواه برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =