جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته چگونه است؟

_

در حالت کلی عمل جراحی زیبایی بینی به دو صورت عمل باز و عمل بسته انجام می شود. هر کدام از این روش ها معایب و مزایای خود را دارد. برای انتخاب روش مناسب باید حتما با پزشک متخصص مشورت کرد تا بهترین نتیجه را از عمل زیبایی گرفت.
بسیاری از افراد بر این باور هستند که جراحی بینی به روش بسته بهتر از عمل بینی به روش باز است؛ زیرا جای هیچ گونه بخیه ای بر روی صورت باقی نمی ماند. عده ای دیگر نیز عمل بینی به روش باز را مناسب تر و بهتر می دانند؛ زیرا بر این باورند که در جراحی بینی به روش باز پزشک قدرت مانور بیشتری دارد و بینی را بهتر حالت می ده. به همین دلیل نتیجه جراحی رضایت بخش تر است.

روش جراحی بینی بسته

_

در عمل جراحی بینی به روش بسته، تمامی مراحل جراحی توسط پزشک از طریق سوراخ های بینی انجام می شود. این کار تا جایی که پوست بینی به مقدار مناسب از بینی جدا شود، صورت می گیرد. سپس با استفاده از ابزار مخصوص پوست بینی را بالا نگه داشته تا پزشک به کار خود تسلط کامل داشته باشد. از جراحی به روش بسته اغلب برای بینی های استخوانی استفاده می شود.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

_
 • در این روش ترمیم بینی بسیار راحت تر انجام می شود.
 • ورم بینی بعد از انجام جراحی بینی به روش بسته کمتر است.
 • مدت زمان لازم برای انجام عمل بسته بینی بسیار کمتر است.
 • امکان بروز اسکار بعد از عمل جراحی در روش بسته بسیار کمتر است.
 • در این روش ساختار بینی کمتر درگیر عمل شده و عملکرد نگهدارنده خود را بهتر حفظ می نماید.

در روش بسته جراحی بینی نسبت به حالت باز این عمل، زمان بسیار کمتری مورد نیاز است؛ حتی در این نوع جراحی، بیمار به داروی بی حسی کمتری برای انجام عمل نیاز دارد. همین عامل باعث شده تا بسیاری از بیماران این گزینه را یک مزیت بدانند و تمایل بیشتری برای انجام عمل بسته بینی داشته باشند. یکی دیگر از دلایلی که این روش جراحی بینی طرفداران و متقاضیان بسیاری دارد برش کوچکی است که پزشک برای انجام این عمل ایجاد می کند. زمان مورد نیاز برای این جراحی حدودا 30 دقیقه کم تر از جراحی بینی به روش باز بوده و برش نسبتا کوچک تری نیز برای عمل مورد نیاز است.

مزیت های جراحی بینی به روش بسته

با توجه به این که برای عمل جراحی بسته بینی نیاز به هیچ گونه برش خارجی نیست، جای زخم و یا بخیه بر روی پوست باقی نمی­ماند. برش­ های کوچک نیز در اطراف حفره های بینی ایجاد می­ شوند و جراح اطمینان کامل پیدا می­کند تا هیچ نشانه ای از برش، مخصوصا در کلوملا، که ستون پوستی بین دو حفره بینی است، قابل رویت نباشد.
از نکات مهمی که در جراحی بینی به روش بسته وجود دارد، در نظر گرفتن وجود جریان خون میان دو حفره بینی است. با توجه به این که در روش جراحی بینی بسته بینی نیازی نیست تا جراح دور تا دور کلوما را برش بزنند، گردش خون به طور کامل بین حفره های بینی و پوست در جریان است. بعد از جراحی نیز پوست در جای خود باقی می ماند.
بعد از جراحی بینی به روش بسته، تورم در ناحیه بینی کمتر خواهد بود؛ زیرا کانال های تخلیه طبیعی پوست در طی عمل جراحی دست نخورده است. به همین دلیل بینی این بیماران نسبت به کسانی که جراحی بینی به روش باز را انجام می دهند، زودتر بهبود پیدا می ­کنند.

معایب جراحی بینی به روش بسته

_

به دلیل دید محدودی که پزشک در عمل بینی به روش بسته دارد، نتیجه عمل را بیشتر از روی حدسیات تشخیص می دهد. همچنین به علت محدودیت فضا، دست جراح برای حالت دهی فضای کافی را ندارد. از این روش بیشتر در سن های بالاتر استفاده می شود؛ زیرا احتمال بروز ضعف در بیمار بسیار کمتر است.
چون این روش بدون بلند کردن پوست بینی صورت می­گیرد، جراح کلیه تغییرات را از طریق دهانه­ های باریک سوراخ های بینی باید انجام دهد. این روش عمل جراحی را اصطلاحا روش جراحی کور می نامند و همه چیز از طریق احساس و ظاهر بیرونی انجام می­شود. به همین دلیل اطمینان از مهارت جراح بسیار مهم است. به این مفهوم که برای جراح شما عمل جراحی بینی مهم تر از هر جراحی زیبایی دیگری باشد. به علاوه جراح شما باید متخصص در جراحی بینی به روش بسته باشد.

معایب جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته تعداد مراجعات به پزشک برای معاینه پس از جراحی کم تر است. افرادی که مایل هستند تغییرات بسیار کم و جزئی را در حالت و فرم بینی خود انجام دهند بهتر است از این روش برای جراحی استفاده کنند و افرادی که نیاز به تغیرات اساسی و عمده دارند، باید جراحی بینی به روش باز را استفاده کنند. روش های جراحی ترکیبی باز و بسته با توجه به پیچیدگی در معرض قرار گرفتن و عدم دسترسی به آن غیر ممکن است.
در عمل بینی به روش بسته، پوست بینی به منظور دسترسی به قسمت داخلی بینی، کشیده می شود. این عمل می تواند غضروف بینی را تحریک کند که باعث می شود دیدن وضعیت طبیعی بینی دشوار شود.
در مورد تکنیک های جراحی می توانید بهترین مشاوره ها را از پزشک جراح خود دریافت کنید. در هر دو حالت یعنی جراحی بینی به روش باز و بسته مهم ترین هدف، رسیدن به فرم و حالتی از بینی است که در نظر شما بوده است. مزیت ها و معایب روشی که برای نوع جراحی مورد انتخاب شما است در زمان مشاوره توسط جراح به شما شما توضیح داده می شود.

تفاوت میان عمل باز و بسته بینی
کدام روش را باید انتخاب کرد؟

اینکه کدام روش عمل زیبایی بینی بهتر است، موضوعی است که به تشخیص پزشک جراح بستگی دارد. معمولا برای بینی ‌های استخوانی که احتیاجی به دستکاری آنچنانی ندارد، جراحی بینی به روش بسته انتخاب می‌شود. اما برای بینی‌ های گوشتی روش باز بهتر است؛ چرا که در صورت نیاز به تقویت بافت غضروفی، این کار تنها به روش باز امکان پذیر است.
تقویت بافت غضروفی با قرض گرفتن غضروف از گوش یا دنده انجام می‌شود و هدف از آن حفظ استحکام بینی بعد از عمل بینی گوشتی است.
شاید اطرافیانتان نظرات و توصیه های خاصی برای شما داشته باشند؛ شنیدن نظرات دیگران در کنار مطالعه و تحقیق خودتان به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید. ولی همچنان بهتر است که به پزشک خود بیشتر اعتماد کنید.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

_

در هر دو نوع جراحی بینی تشابهات بسیاری وجود دارد، اما تفاوت اصلی این است که عمل بینی به روش بسته فقط شامل برش های داخلی و یا اندونزال می شود که این برش ها روی سطح خارجی بینی ایجاد نمی شود، بلکه فقط در داخل لبه هر سوراخ بینی ایجاد می شود.
در مقابل در رینوپلاستی به روش باز، برش در پایه کلوملا است که شامل یک دیواره باریک در بافت نرم بوده و حفره های بینی را از هم جدا می کند. این کار به جراح اجازه می دهد پوست را از بینی بردارد تا بتواند قبل از شکل دادن به بینی، دید بهتری از غضروف و استخوان ها داشته باشد. بنابراین جراحی بینی به روش بسته را باید روشی پیچیده تر توصیف کنیم که به مهارت بسیار زیاد جراح نیاز دارد.
در بعضی از موارد، مزیت های جراحی بینی به روش بسته بسیار پر رنگ تر از معایب آن بوده و این مسئله منجر به استفاده از این نوع عمل جراحی خواهد شد. گاهی اوقات نیز مکن است جراحی باز برای رسیدن به فرم دلخواه بینی بهترین گزینه بوده و مطلوب تر از جراحی به روش بسته باشد. در صورتی که به پیوند ساختاری نیاز باشد تا سوراخ های بینی پایین تر از محل قبلی خود قرار بگیرند، جراحی باید به روش باز انجام شود. در هنگام مشاوره نیز به پزشک خود و تشخیص او اعتماد کنید؛ زیرا پزشک به خوبی تشخیص می دهد که از چه روشی برای گرفتن بهترین نتیجه باید استفاده کند. اگر نیاز به انجام جراحی به روش باز باشد، مطمئن شوید که جراح با تجربه و ماهری قرار است جراحی بینی شما را انجام دهد. در رابطه با جراحی بینی به روش باز این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که برش بیرونی پس از بهبودی غیر قابل تشخیص خواهد بود.

مراقبت های پس از جراحی بینی به روش بسته

_
 • به قالب یا پانسمان روی بینی دست نزنید و کم ترین فشاری به آن وارد نکنید.
 • برای مدت 48 ساعت بعد از عمل بینی به منظور بهبود بخشیدن و کاهش تورم ناشی از جراحی از کمپرس یخ کمک بگیرید. توجه کنید که کمپرس یخ را به هیچ وجه بر روی قالب بینی قرار ندهید و از ایجاد فشار به بینی جدا اجتناب نمایید.
 • پمادی را که پزشک برای شما تجویز نموده در طی روز یک الی دو بار مصرف نمایید و بر روی محل بخیه ها بمالید.
 • در طول هفته اول، حمام کردن ممنوع است و در صورت ضرورت نیاز به استحمام، از شستن سر و موها اجتناب کنید؛ زیرا گچ بینی نباید تا 7 روز خیس شود.
 • گچ بینی را بعد از گذشت یک هفته برمیدارند. بخیه ها نیز جذبی هستند و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست.
 • استعمال دخانیات تا بهبود کامل بینی به طور کامل ممنوع است؛ زیرا سبب بروز اختلال در روند خون رسانی می شود و این امر در نتیجه عمل تاثیر منفی بسیاری خواهد گذاشت.
 • تا مدت یک ماه از تخلیه کردن مخاط بینی، مخصوصا با فشار، جدا خودداری نمایید.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید، فعالیت های سنگین و همچنین شنا کردن برای مدت 3 ماه کاملا پرهیز نمایید. تا سه ماه بعد از انجام عمل جراحی به هیچ وجه نباید از عینک آفتابی استفاده کنید.