جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی چگونه است؟

_

یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار، جراحی بینی است. برخلاف گذشته دیگر تنها خانم ها متقاضی این جراحی نیستند و آقایان نیز به سمت عمل های زیبایی کشیده شده اند. همه انسان ها زیبایی را دوست دارند و به هر چه زیباتر شدن خود اهمیت می دهند. به همین دلیل است که همواره بر متقاضیان انجام جراحی های زیبایی افزوده شده و این مسئله محدود به سن یا جنسیت خاصی نمی شود.
نکته دیگری که در رابطه با جراحی بینی وجود دارد، مدل بینی است. فردی که قصد جراحی بینی خود را دارد باید بداند که چه انتظاری از این کار داشته و می خواهد فرم بینی و چهره او پس از جراحی چه تغییری پیدا کند. مسئله دیگر تناسب فرم دلخواه متقاضی جراحی با سایر اجزای چهره او است. ممکن است مدلی که مد نظر فرد است برای او مناسب نباشد که تشخیص این امر به عهده پزشک جراح بوده و به مهارت و تجربه او بستگی دارد.

در سال های گذشته مدل عروسکی طرفداران زیادی داشت و بسیاری از افرادی که قصد جراحی بینی خود را داشتند، مدل های فانتزی و عروسکی را انتخاب می کردند. اما امروزه زیبایی طبیعی علاقه مندان بیشتری داشته و جراحی های زیبایی نیز با هدف طبیعی تر بودن تغییرات انجام می شوند.
به طور کلی بینی افراد به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم می شود و بدیهی است که این دو دسته تفاوت های بسیاری داشته و روش جراحی بینی گوشتی با بینی استخوانی متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به تفاوت بینی طبیعی با عروسکی و فانتزی بپردازیم و بررسی کنیم که چرا بهتر است که مدل طبیعی را برای جراحی بینی خود انتخاب کنید. همچنین به تغییراتی که پس از جراحی در صورت به وجود می آید خواهیم پرداخت.

روش انجام جراحی بینی طبیعی

_

همانند سایر جراحی ها، در جراحی بینی طبیعی نیز فرد باید بیهوش شود که این کار با توجه به وضعیت بدنی و سلامتی هر فرد انجام خواهد شد. در حالت کلی بیهوشی به دو صورت عمومی و بی حسی موضعی انجام خواهد شد که با نظر دکتر بیهوشی یکی از آن ها انتخاب می شود.
یکی از نکات بسیار مهم  و حیاتی که قبل از عمل باید در نظر داشته باشید، نداشتن حساسیت به داروهای بیهوشی است. در تمامی عمل هایی که به بیهوشی نیاز دارند، پزشک اطلاعات لازم درباره حساسیت ها و آلرژی های بیمار را جویا می شود تا فرد به داروی بیهوشی یا ترکیبات آن حساسیت نداشته باشد.
بعد از آن نیز پوست بینی به طور کامل برداشته خواهد شد تا جراح بتواند با آزادی عمل بیشتری تغییرات مورد نظر را اعمال کند. در واقع علت بخیه های گوشه بینی پس از جراحی نیز همین موضوع است. بنابراین لازم است دکتر در بخیه زدن از مهارت بالایی برخوردار باشد.

روش انجام جراحی بینی طبیعی
جراحی بینی فانتزی

تفاوت جراحی بینی طبیعی با مدل های عروسکی و فانتزی

_

قطعا همه ما افرادی را در نزدیکان یا دوستانمان داریم که هدفشان از جراحی بینی، رفع مشکلات تنفسی و بهبود سلامتی است. برای مثال برخی افراد دارای پولیپ هستند و هدفشان از این کار، زیبایی نیست بلکه برای سلامتی خود این تصمیم را گرفته اند.
بدیهی است که این افراد و حتی برخی از کسانی که با هدف زیبایی به سمت جراحی بینی سوق پیدا می کنند، تمایل دارند که تغییری که پس از جراحی بینی روی صورتشان اعمال می شود چندان واضح و محسوس نباشد و مشخص نشود که زیبایی شان مصنوعی است. در چنینی شرایطی جراحی بینی طبیعی اهمیت پیدا می کند.

به عبارت دیگر زمانی می توانیم بگوییم که جراحی بینی به روش باز یا بسته به صورت طبیعی انجام شده که ساختار اصلی بینی تفاوتی نکند و تنها مشکل یا نقص پزشکی برطرف شود. در این میان ذکر این نکته نیز لازم است که جراحی طبیعی تنها برای رفع مشکلاتی مثل پولیپ یا نفس تنگی انجام نمی شود و حتی می تواند فقط جنبه زیبایی داشته باشد. بسیاری از افراد هستند که تمایل دارند بینی خود را عمل کنند اما نمی خواهند فرم طبیعی بینی شان از بین برود. در این موقعیت نیز جراحی بینی طبیعی گزینه بسیار مناسبی می باشد.

جراحی بینی طبیعی

اصلی ترین و مهم ترین مسئله در جراحی بینی عروسکی و فانتزی تغییر ساختار بینی است این به معنای تغییر زوایای صورت است که در آینده موجب تفاوت های چشم گیری نیز خواهد شد. حتما شما هم با این مسئله مواجه شده اید که حالت و فرم لب های فرد نیز پس از جراحی بینی تغییر می کند.
یکی از تفاوت های اصلی این دو نوع عمل نیز در زاویه بین لب تا نوک بینی می باشد. در حالت طبیعی این زاویه چیزی حدود ۹۰ درجه می باشد اما در بینی های فانتزی یا حتی نیمه فانتزی این میزان به بیش از ۱۰۰ درجه خواهد رسید.
پس یکی از مهم ترین موضوعات که قبل از انجام عمل باید به آن فکر کنید این است که هدفتان از جراحی بینی استخوانی یا گوشتی چیست و آن را با پزشک خود نیز در میان بگذارید. چرا که او باید متناسب با مدلی که شما می خواهید این زوایا را در نظر بگیرد.

مزایای جراحی بینی طبیعی

_

حتما همه ما بسیاری از افراد را دیده ایم که چندین سال بعد از عمل، از عمل خود ناراضی بوده اند و از تغییر فرم بینی خود شکایت می کردند. نقطه قوتی که جراحی بینی استخوانی به روش طبیعی دارد، ثابت ماندن فرم بینی تا چندین سال بعد از عمل است.
یکی دیگر از نقاط قوت این روش، کم بودن دوره نقاهت است. البته مدت زمان بهبودی کامل در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است اما در حالت کلی زمان بهبودی کامل پس از عمل بینی طبیعی بسیار کمتر از عمل های عروسکی یا فانتزی می باشد. سایر نقاط قوت این روش عبارتند از :

 • بدون تغییر ماندن فرم اصلی بینی
 • ثابت ماندن پره های بینی
 • از بین رفتن پولیپ بینی
 • حفظ قوس طبیعی بینی با زوایای مناسب
 • تناسب و همخوانی بالا با چهره
 • عوارض کم
 • رفع مشکلاتی مانند تنگی نفس
چگونه تشخیص دهیم که مدل مورد نظر برای چهره مان مناسب است؟

ما در عصر پیشرفت تکنولوژی زندگی می کنیم و نه تنها در زندگی روزمره بلکه در دنیای پزشکی نیز شاهد تکنولوژی های بسیار پیشرفته هستیم. به همین علت امروزه این امکان وجود دارد که قبل از انجام عمل، چهره خودمان را با بینی مورد نظرمان ببینیم و سپس تصمیم بگیریم.
این کار با استفاده از قالب کنترلی امکان پذیر است. بسیاری از جراحان سحاذق و خوش نام امروزی با استفاده از این روش، جراحی های خود را انجام می دهند. قالب کنترلی در واقع مدلی سه بعدی از چهره و بینی شخص مورد نظر است که توسط دستگاه های پرینتر سه بعدی ساخته می شوند.
در این روش دکتر با استفاده از این پرینترها از تمامی حالات و زوایای بیمار عکس برداری می کند و تصویر سه بعدی چهره او ساخته می شود. سپس دکتر با توجه به مدل بینی مورد نظر بیمار، آن را در این تصویر می سازد و پیش نمایشی از بینی وی بعد از جراحی را به  او نشان خواهد داد.
این روش مزایای بسیار زیادی دارد و باعث می شود که شخص متقاضی، تصویری از چهره و بینی خود بعد از عمل داشته باشد و با آگاهی بیشتری خود را به دست جراح بسپارد.

مراقبت های پیش از جراحی بینی طبیعی

_
 • از ۱۰ روز قبل از عمل از آسپرین و سایر داروهای نظیر آن استفاده نکنید
 • قبل از عمل به هیچ وجه از دخانیات به ویژه سیگار و قلیان استفاده نکنید
 • ۱۰ ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن خودداری کنید
 • لباسی راحت و آزاد برای بعد از عمل بیاورید که مجبور نباشید از سر به تن کنید، لباس های دکمه دار بهترین گزینه هستند
 • مدارک پزشکی خود را آماده کنید تا در روز عمل استرس پیدا کردنشان را نداشته باشید
 • بهتر است قبل از عمل، بیمارستانی که می خواهید بروید را یک دور بررسی کنید تا روز عمل با آرامش خاطر آن را پیدا کنید و سریع به بیمارستان برسید
مراقبت های پیش از جراحی بینی طبیعی
مراقبت های پس از جراحی بینی طبیعی

مراقبت های پس از جراحی بینی طبیعی

_

تقریبا تمامی ما، حتی اگر تجربه عمل بینی را نداشته باشیم با برخی از باید ها و نباید های بعد از عمل آشنایی داریم. اما با این حال بعضی نکات مهم را گوشزد می کنیم تا با انجام دادن آن ها، رضایت بیشتری بعد از عمل داشته باشید.

 • برای کاهش کبودی های زیر چشم و اطراف بینی از کمپرس سرد استفاده کنید
 • خوراکی هایی مثل آناناس و کرفس میل کنید تا ورم های صورت کاهش پیدا کنند
 • برای پاک کردن بینی تان به جای دستمال از گوش پاک کن استفاده کنید
 • چند ساعت بعد از عمل با پنبه لب هایتان را خیس کنید و تا زمانی که دکتر اجازه نداده از خوردن آب خودداری کنید
 • به هیچ وجه از عینک طبی استفاده نکنید، اما اگر واجب است می توانید آن را با کش دور سر خود ببندید یا از لنز استفاده کنید تا دسته های عینک روی بینی تان قرار نگیرند
 • تا چند ماه اول از فعالیت های ورزشی خودداری کنید
 • سرتان را پایین نگیرید تا به بینی تان فشار وارد نشود
 • سعی کنید تا چند روز اول خیلی صحبت نکنید و همچنین از خندیدن زیاد نیز خودداری کنید
 • سعی کنید تا حد امکان فین نکنید تا موجب خونریزی نشود

جراحی بینی طبیعی برای چه کسانی مناسب است؟

_

در وهله اول باید بگوییم این عمل به دلیل اینکه تغییر چندانی روی بینی اعمال نمی کند، برای افرادی مناسب است که می خواهند مشکلاتی مانند پولیپ یا قوز روی بینی را از بین ببرند. اما با این حال برای افرادی که به دنبال بینی های فانتزی یا عروسکی نیستند نیز مناسب است.
اگرچه حجم زیادی از افرادی که امروزه این عمل را انجام می دهند، به ۱۸ سال نرسیده اند، اما بهترین سن برای جراحی بعد از گذراندن سن بلوغ و نوجوانی است. در سن بلوغ تمامی اعضای بدن از جمله بینی به طور پیوسته تغییر می کنند، پس بهتر است این دوره بگذرد و سپس اقدام به عمل کنید.
همچنین سوالات بسیاری درباره اینکه آیا خانم های باردار می توانند عمل کنند یا نه، وجود دارد. بانوان باردار و حتی کسانی که کمتر از ۲ ماه از زایمان آن ها می گذرد، به هیچ وجه نباید زیر تیغ جراحی بینی بروند.
نکته دیگر این که بهتر است قبل از عمل، یک چکاپ کامل بدهید تا مشکلات یا بیماری های احتمالی نیز برطرف شود. برای مثال اگر در انعقاد خونتان مشکلی وجود دارد، باید این موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید تا بعد از عمل مشکلی به وجود نیاید.

چگونه می توانیم نوع بینی خود را تشخیص دهیم؟

_

تشخیص نوع بینی بسیار آسان است و اصلا به اطلاعات پزشکی بالایی نیاز ندارد. در ادامه روش تشخیص بینی گوشتی و استخوانی از یکدیگر را بیان کرده ایم.
بینی های گوشتی معمولا چرب هستند و غدد چربی بالاتری نسبت به بینی های استخوانی دارند. پوست بینی گوشتی ضخیم و درشت است در حالی که یک بینی استخوانی دارای پوستی نازک است.
بینی استخوانی دارای استخوان و غضروف های قوی تری نسبت به بینی های گوشتی است. اکثر افرادی که بینی استخوانی دارند، روی قوس بینی خود دارای یک قوز هستند که در بینی های گوشتی وجود ندارد. در اکثر مواقع پره های بینی های گوشتی برخلاف بینی های استخوانی باز هستند.

مقایسه بینی طبیعی و فانتزی

نکاتی درباره جراحی زیبایی بینی

_

مقایسه نکنید

_

مهم ترین چیزی که باید رعایت کنید این است که از مقایسه بینی خود با دیگران پرهیز کنید. هر فردی فرم صورت مخصوص خودش را دارد و بالتبع یک فرم و یک مدل بینی روی صورت افراد دیگر با شما تفاوت خواهد داشت، پس مقایسه نکنید تا از لحاظ روحی نیز دچار مشکل نشوید. به یاد داشته باشید که شما در هر حالت زیبایید، پس هیچوقت خودتان را دست کم نگیرید و همیشه اعتماد به نفستان را حفظ کنید.

هدفتان را مشخص کنید

_

اولین چیزی که وقتی وارد مطب می شوید، از شما سوال خواهد شد این است که چرا می خواهید بینی تان را جراحی کنید؟ قبل از هر کاری ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید و بدانید که چه مدل بینی را می خواهید. اگر خواسته هایتان را به طور دقیق و واضح بیان کنید، احتمال نارضایتی بسیار کم خواهد بود.

واقع بین باشید

_

همواره این را به یاد داشته باشید که یک پزشک، معجزه گر نیست. بیشتر مشکلاتی که بیماران بعد از عمل دارند این است که از فرم بینی خود راضی نیستند و یا می گویند آنطور که باید نشده است. در این موقعیت ها باید توجه کنید که یک پزشک اطلاعات بیشتری دارد و عمل را مطابق با سلیقه شخصی شما، طوری انجام داده است تا در عین نزدیک بودن به مدل مورد نظر شما، از عوارض احتمالی در آینده نیز خودداری کند.