جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز چگونه است؟

_

تقاضا برای جراحی بینی در دهه اخیر با رشد فزاینده ای همراه بوده است. البته این موضوع تنها به ایران اختصاص ندارد و تقریبا در تمام دنیا طرفداران بی شماری دارد. به خصوص در کشورهای آسیای شرقی مانند ژاپن و کره جنوبی، خیلی از مردم حداقل یک مرتبه زیر تیغ جراحی های مختلف رفته اند.
یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که درباره رینوپلاستی مطرح می شود این است که آیا جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟ این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟ آیا پزشک بنا به سلیقه بیمار، روش عمل را انتخاب می کند یا موارد دیگری دخیل هستند؟
چنانچه در فکر این هستید که تغیری این چنینی در صورت خود به وجود بیاورید احتمالا اولین گزینه برای این هدف، جراحی بینی است. به همین دلیل نیاز است تا تصمیم گیری نهایی و رسیدن به مرحله انتخاب پزشک حتما اطلاعات کاملی بدست بیاورید.

رینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

_

قبل از اینکه بخواهید درباره جراحی بینی به روش باز یا بسته اطلاعات پیدا کنید باید ببیند که آیا اصلا رینوپلاستی به شما قابل توصیه هست یا خیر. خیلی از افراد در اثر عیب جویی تصمیم به انجام چنین کاری می گیرند. به همین دلیل اولین نکته این است که باید با پزشکی معتمد و دلسوز صحبت کنید تا با مشاوره دقیق و کامل به شما توضیح دهد که آیا لزومی به انجام این کار وجود دارد یا خیر. در صورتی که پاسخ مثبت بود او به شما خواهد گفت که نقص اساسی دقیقا چیست و بهتر است چه مواردی اصلاح شوند.
نکته دوم دید منطقی و واقع بینانه مراجعه کننده می باشد. گاهی اوقات فرد انتظار مدل خاصی را دارد که پزشک می گوید چنین چیزی مناسب فیزیک و چهره او نیست. در حالت بعدی به دلیل انحراف شدید یا شکل طبیعی آن، بعید است که به مدل ایده آل شخص نزدیک شود. بنابراین باید به توصیه های پزشک جراح خود اعتماد کنید.
از جمله ناهنجاری ها و مشکلات شایعی که بیشتر متقاضیان جراحی بینی با آن مواجه هستند، انحراف بینی و متمایل شدن تیغه بینی به یک سمت است. قوز داشتن یا قوس کم، افتادگی قسمت نوک بیینی یا جلو آمدگی آن، حفره های پهن و باز، نوک پیازی و… نیز از دیگر مشکلات رایج به شمار می روند.
پس از مشاوره پزشک توضیح می دهد که دقیقا مشکل چیست و برای رفع آن چه اقداماتی باید انجام شود. گاهی فرد به طور طبیعی بینی بی نقصی داشته اما دچار سانحه شده یا به علت شغل یا حرفه اش آسیب دیده است. این گونه افراد نیز از کاندیدهای عمل جراحی به روش بسته یا باز خواهند بود.

چگونگی جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز چگونه انجام می شود؟

_

در این روش که سابقه ای طولانی تری نسبت به روش بسته دارد و سال ها است که جراحان به همین سبک کار خود را پیش می برند، برشی روی بینی ایجاد می شود. به طوری که پوست بینی دقیقا از زیر حفره ها برش خورده و به سمت بالا می آید تا پزشک دید کامل تر و بهتری روی وضعیت درونی بینی داشته باشد. به عنوان مثال برای افرادی که قوز شدیدی دارند یا تیغه بینی شان دارای انحراف واضح و مشخصی است، هرچه دید جراح بازتر باشد ادامه روند کار برای وی آسان تر است. این برش هفتی شکل تاثیر ویژه ای روی تناسب کلی اجزای صورت ایفا می کند.
اگر برای شخص طول قد بینی و کشیدگی آن اهمیت به سزایی دارد، توصیه می شود از این روش استفاده کند و این مسئله به عنوان مزیت اصلی جراحی بینی به روش باز محسوب می شود. قرینه شدن حفره ها همیشه جزو دیگر معضلات مهمی محسوب می شود که باعث اضطراب و نگرانی خیلی از متقاضیان نیز شده است. از این رو اگر برش ایجاد گردد احتمال تقارن خیلی بیشتر خواهد شد.

مزایا و معایب جراحی بینی به روش باز

_

همان طور که پیش تر عنوان کردیم در روش باز، جراح دید وسیع تری دارد به همین علت با تسلط بیشتری مهارت خود را به کار می گیرد. برای افرادی که دارای انحرافات شدید تیغه بینی، افتادگی نوک و بلندی استخوان بینی هستند، این شیوه اثرگذاری بهتری به همراه دارد.
البته یکی از معایب مهم آن که سبب شده خیلی از جراحان به سبک بسته روی بیاورند، جای بخیه های زیادی است که باقی می مانند. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که کم و زیاد بودن جای زخم ها در نهایت به تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد و می تواند در کمترین حالت ممکن باشد. با این حال بسیاری از افرادی که قصد جراحی بینی خود را دارند، ترجیح می دهند به سراغ روش باز نروند. تصمیم گیری در این باره علاوه بر سلیقه مراجعه کننده، به وضعیت و شرایط، بافت پوست، نوع بینی و مواردی این چنین بستگی داشته و منحصر به یک شرط نیست.

مزایا و معایب جراحی بینی به روش باز

مراقبت بعد از جراحی بینی به روش باز

_

اگر عمل خوب و موفقیت آمیزی داشته باشید اما پس از آن در دوره نقاهت احتیاط کافی نداشته و مراقبت های لازم را انجام ندهید، امکان دارد خیلی زود به ترمیم نیازمند شوید. به همین علت در تغذیه، خصوصا سه هفته ابتدایی دقیق تر رفتار کنید.
به پهلوها نخوابید و صحیح و مناسب چسب بزنید. سر را تا حد ممکن صاف نگه دارید و از بلند کردن وسایل سنگین و فعالیت بدنی شدید تا حدود سه ماه بعد خودداری نمایید.
فارغ از این که عمل جراحی به روش باز انجام داده اید یا بسته، با همکاری شما و رعایت نکات لازم، بهترین تنیجه ممکن رقم خواهد خورد.

جراحی بینی به روش بسته چگونه انجام می شود؟

_

برخی اشخاص تصور می کنند روش بسته به این معنی است که برشی روی بینی ایجاد نمی شود که قطعا این تصور اشتباه است. در هر دو شیوه تعدادی برش ایجاد می شود با این تفاوت که در رینوپلاستی باز، حفره های بینی از یکدیگر جدا می شوند و پوست کاملا به سمت بالا کشیده خواهد شد. در حالی که در روش بسته برش ها داخلی بوده و از درون انجام می شوند تا ظاهر بینی در آینده با کم ترین اسکار همراه باشد. اغلب کسانی که به جراحی روی می آورند دارای مشکلات شدید و محسوسی در ظاهر بینی هستند.
با توجه به این مسئله، برای آن هایی که به تغییرات گسترده تری نیاز دارند، روش باز روش مناسب تری است. اگر فردی به طور طبیعی صاحب بینی به نسبت کم نقص تری می باشد می تواند با ریسک و ضریب خطای کم تری به سراغ روش جراحی بسته برود. همچنین اشخاصی که سابقا تجربه رینوپلاستی داشته اند و تنها قصد کرده اند تا برخی عیب و نقص های انگشت شمار را برطرف نمایند و به دنبال تغییر اساسی و کلی نیستند، بهتر است از شیوه جراحی بسته استفاده کنند. عموما در جراحی ترمیمی بینی پزشکان ترجیح می دهند برای کمتر کردن آسیب های احتمالی از جراحی به روش باز خودداری کرده و با حداقل تغییرات تنها ایرادات را حذف کنند.

مزایا و معایب جراحی بینی به روش بسته

مزایا و معایب جراحی بینی به روش بسته

_

مهم ترین امتیازی که در صورت جراحی به سبک بسته نصیب مراجعه خواهد شد؛ باقی ماندن جای بخیه های خیلی کم تر و محدود تر است. به گونه ای که پس از اتمام عمل، لخته خون و زخم های آن چنانی نخواهید دید.
به همین دلیل بسیاری از پزشکان برای نشان دادن مهارت های خود، روی همین مسئله تاکید می ورزند. عموما افرادی که روش باز را انتخاب می کنند در قسمت بین دو حفره بینی، اسکار می بینند که تنها منحصر به همین شیوه می باشد.
نبود برش های خارجی و تماما درونی بودن زخم ها از همان ابتدا می تواند تا حدودی تصویر واضحی از تغیر حاصل شده به نمایش بگذارد. هرچند هنوز تا حداقل شش ماه آینده ورم ها باقی هستند، اما کمی حالت تازه بینی به دور از بخیه ها قابل دیدن است.
در عمل جراحی به روش باز متقاضی باید مدت زمان نسبتا طولانی تری در اتاق عمل بماند. برش هفتی شکلی که ایجاد شده و بخیه مجدد آن وقتی بیشتری طلب می کند. به همین علت اگر جراحی به سبک بسته انجام گیرد دیگر به این اندازه زمان نیازی نخواهد بود.

جراحی بینی به روش بسته

تورم کمتر نیز از دیگر امتیازاتی به شمار می رود که در این شیوه نصیب مراجعه کننده می شود. گردش سراسری خون زیر پوست بینی و کمترین تهاجم وارده موجب شده تا تحرکات مویرگ های خونی تا حد ممکن قطع نشوند و در نتیجه ورم محسوسی به چشم نخورد. البته این بدین معنا نیست که اگر جراحی بسته انجام دهید اصلا تورم را احساس نمی کنید بلکه از سایز بینی تان بلافاصله بعد از عمل، کمتر شوکه خواهید شد. علاوه بر این موارد ریسک بی حس ماندن یک نقطه نیز کاهش می یابد.
خیلی از افرادی که سابقه رینوپلاستی داشته اند، عنوان کردند که نوک بینی یا بخش دیگری آن برای همیشه حسش را از دست داده است. می توانید احتمال وقوع همچین چیزی را کاهش دهید. کسانی زیر نظر پزشک متخصص قابل اعتماد و ماهر تحت عمل قرار گرفته اند؛ عموما بعدها برای جراحی ترمیمی بینی مجددا اقدام نکرده اند. زیرا امکان دارد شخصی برای سبک باز کاندید شده باشد اما اثر چندانی از بخیه روی صورتش به نظر نرسد. دلیل این امر تنها توجه، دقت و ظرافتی می باشد که جراح به کار برده است.

درباره عیوب این سبک هم مواردی وجود دارد که نباید از آن ها صرف نظر کرد. در مرتبه نخسب باید بدانید که نبود برش وسیع خارجی، دید مناسبی در اختیار جراح قرار نمی دهد؛ به همین علت تجسم کردن حالت نهایی بینی کمی برای او دشوار خواهد شد.
نه تنها نمی تواند نتیجه نهایی را خیلی واضح و دقیق پیش بینی کند بلکه در انجام آن هم با ریزه کاری های زیادی رو به رو می شود. عملا تصویر روشنی از آنچه که زیر پوست در جریان است؛ قرار ندارد. البته نکته حائز اهمیت این است که به همین دلیل مورد اشاره؛ تنها نکته اتکای متقاضی تجربه مثبت جراح می باشد. بنابراین تاکید می شود که زمان مناسبی را به کسب آگاهی و انتخاب پزشک خود بگذرانید.
در طول جلسه مشاوره و بررسی دقیق بینی به شما اطلاع داده می شود که ایرادات، چه چیزهایی را شامل می شود. اگر انحراف به طرز شدیدی باشد یا عیب و نقص خیلی گسترده ای به چشم بخورد؛ قطعا با روند سخت تری مواجه هستیم. برای کسانی که بینی هایی دارند که چندین بار در معرض ضربه بوده اند، به طرز بدی شکسته اند یا افتادگی های خیلی واضحی دارند؛ پیشنهاد می شود عمل جراحی به روش باز را در الویت بگذارند.

مزیت های جراحی بینی به روش بسته

چگونه روش مناسب جراحی را تشخیص دهیم؟

_

بی شک تشخیص روش مناسب و کارآمد به عهده متقاضی نیست و تنها پزشک توانایی انجام آن را دارد. با این حال این حق طبیعی فرد است که با اطلاعات کامل به پیشواز اتاق عمل برود. زیرا اینگونه اضطراب و نگرانی کمتری خواهد داشت. از آن جایی که یکی از شروط اصلی جراحی، بیهوشی کامل است، استرس زیاد باعث می شود تا به خوبی نتوانید این مرحله مهم را پشت سر بگذارید.
در متدهای تازه، متخصصان با تهیه تصاویر سه بعدی از قبل و بعد از جراحی، انگاره مشخصی ارائه می کنند تا با خیال آسوده تری تحت عمل قرار بگیرید. با در دست داشتن قالب های مخصوص اندازه گیری دقیقی انجام می شود تا اشتباهات به حداقل برسد. این متد در جراحی به روش بسته کاربرد دارد و موجب شده تا افراد با یک دیدگاه کلی و تصویری از تغییر آینده، تصمیم گیری نهایی را انجام دهند. به طور کلی دو نوع بینی گوشتی واستخوانی وجود دارد و جراحی بینی گوشتی کاملا متفاوت از بینی استخوانی است و نمی توان برای هر انواع بینی یک روش جراحی ثابت در نظر گرفت.
به هر ترتیب پیشرفت تکنولوژی در شاخه های مختلف پزشکی هم کاربرد خود را نشان داده و تحولات فوق العاده ای را پدید آورده است. به گونه ای که امروزه دیگر عمل های زیبایی با ریسک زیاد همراه نیستند و می توان با دید وسیع تری دست به انتخاب زد.