جراحی کوچک کردن چانه چیست؟

_

فک و چانه از مهم ترین اجزای صورت است و به همین دلیل خیلی از افراد سعی می کنند تا تناسب را در قسمت پایین صورت خود برقرار سازند. اگر قسمت فک و چانه با صورت هم خوانی نداشته باشد، باعث بزرگ یا کوچک نشان دادن چهره می شود. به عنوان مثال صورت فردی که فک و چانه بزرگ و مربعی شکل دارد، بزرگ تر از بقیه افراد نشان داده می شود و در مقابل صورت کسی که چانه بسیار کوچک و فرو رفته دارد، کوچک تر دیده می شود.
افراد با چانه کوچک، می توانند برای بزرگ کردن چانه خود، انواع ژل، فیلر و حتی چربی به صورت خود تزریق کنند تا چانه و فک آن ها ایده آل شود؛ ولی افرادی که چانه بزرگ و مربعی دارند و از آن ناراضی هستند حتما باید با جراحی، فک خود را تغییر دهند. در ادامه بیشتر درباره این جراحی توضیح خواهیم داد.

جراحی کوچک کردن چانه

جراحی چانه چگونه است؟

_

جراحی چانه شاید به نظر کار ساده و راحتی باشد، اما اصلا اینگونه نیست و جزو جراحی های زیبایی سخت به حساب می آید. این جراحی برای چانه و فک های بزرگ و کوچک کاملا متفاوت است.
اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، برای جراحی کردن فک و چانه های بزرگ، ابتدا فک را کاملا می شکنند و پس از برداشتن استخوان های خرد شده مورد نیاز دوباره فک و چانه را جراحی می کنند که این عمل باید حتما توسط بهترین متخصصان صورت گیرد. زیرا ممکن است در حین عمل استخوان های اشتباهی جا به جا شوند و مشکلات جدی را برای فک و دندان ها به وجود بیاورند. معمولا پزشکان و متخصصان برای جراحی چانه و کوچک کردن آن، از استخوان فک استفاده می کنند تا حد امکان دست به استخوان های چانه نمیزنند، زیرا عمل کردن استخوان های چانه، به وقوع سخت تر و ریسک پذیرتر از جراحی بزرگ کردن چانه است.
نوع دوم جراحی چانه و فک، برای بزرگ کردن آن ها است که همان طور در بالا ذکر کردیم؛ افراد می توانند بدون نیاز به عمل و با استفاده از ژل ها و چربی ها، صورت خود را زاویه دار کرده و فک خود را به صورت مربعی شکل درست کنند. البته این موضوع هم تا جایی کمک می کند که استخوان فک و چانه خیلی عقب نباشند؛ در آن صورت فرد حتما باید جراحی کند. برای این مدل جراحی هم، استخوان ها را به سمت جلو می آورند و نسبت به نوع صورت آن ها را تنظیم می کنند. در برخی اوقات استخوان اصلی به همان حالت می ماند و در شرایط دیگر، از جک های مخصوص برای نگهداری فک استفاده می کنند تا فک و چانه به عقب باز نگردد.

تاثیر ورزش و یوگا بر کوچک شدن چانه

_

اکثر افرادی که قصد جراحی چانه و فک خود را دارند و از عمل کردن آن می ترسند، سوال می پرسند که آیا می توان با ورزش و یوگا چانه و فک را کوچک کرد؟ باید بگوییم بله تا حدودی این روش ها جوابگو هستند اما این روش فقط  برای فک و چانه هایی که در اثر چاقی بزرگ شده اند کارساز است. بقیه افراد که استخوان های فک بزرگی دارند، حتما باید جراحی انجام دهند تا فک آن ها کوچک شود.
همچنین کسانی که استخوان های فک عقب رفته ای دارند، تا حدی می توانند به فک خود ورزش دهند و به تغییر شکل استخوان ها کمک کنند. اما برای نتیجه گیری از این طریق، به سال های زیادی نیاز است و اگر بر روی صورت جوابگو نباشد، حتما باید فک خود را جراحی کند.

مزایای جراحی کوچک کردن چانه

فک چگونه بزرگ و مربعی شکل می شود؟

_

در کل دو راه برای بزرگ شدن فک وجود دارد. یکی از این راه ها، ورزش کردن است که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم. این ورزش می تواند ساییدن دندان ها بر روی هم و یا عقب و جلو کردن آن ها باشد که در هر دو صورت ماهیچه های فک تقویت می شوند و در آخر بزرگ و مربعی شکل می شوند.
البته این اتفاق یک شبه صورت نمی گیرد و طی سال های زیادی باعث بزرگ شدن فک و چانه می شود. روش دوم هم مربوط به ژنتیک است و استخوان های فک ارثی هستند. در این مورد فرد هیچ راهی جز جراحی چانه ندارد و حتما بایر برای کوچک کردن استخوان ها، از این روش استفاده کند.
معمولا افرادی که فک و چانه بزرگ ارثی دارند، نمی توانند درست غذا بخورند و دندان های آن ها هنگام جویدن اذیت می شود.

تاثیر یوگا بر فرم چانه

مزایای جراحی کوچک کردن چانه

_

در قسمت بالاتر به معایب و عواقب عمل فک اشاره کردیم. در این قسمت هم سعی داریم که مزایا را برای شما شرح دهیم تا متوجه شوید همیشه جراحی چانه بد نیست و حتی مزایایی هم دارد. برخی از این مزایا عبارت اند از:

رفع مشکلات فک و چانه

_

همیشه تمام عمل ها هم برای زیبایی نیستند و برخی برای مشکلات جدی فک و چانه خود را عمل می کنند. مثلا فردی چانه و فک بزرگ و جلو دارد، باید حتما او را عمل کند تا به مرور زمان جلو بودن فک و بزرگی آن، آسیب جدی به صورت وارد نکند.

زیبایی چهره

_

یکی از بهترین مزایای عمل کردن چانه، زیبایی صورت و چهره است و اکثر افرادی هم که چانه و فک خود را جراحی می کنند، برای زیبایی آن است. این جراحی علاوه بر این که به شدت بر روی زیبایی تاثیر می گذارد، اما جزو گران ترین عمل های زیبایی است و مراقب های بعد از عمل آن هم باید رعایت شود تا استخوان ها به خوبی بر روی هم قرار گیرند.

عوارض کوچک کردن چانه

عوارض جراحی کوچک کردن چانه

_

معمولا در جراحی چانه، مشکلاتی به وجود نمی آید و فرد پس از عمل به راحتی می تواند صحبت کند یا غذا بخورد، در برخی از مواقع که این احتمال حدود ۱۰% اتفاق می افتد، فک و چانه درست بر روی هم قرار نمی گیرند و باعث عقب و جلو شدن آن ها می شوند. در کل اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم، جراحی کردن عواقب جانبی زیادی ندارد و اگر دکتر نتواند آن را خوب عمل کند، باعث می شود که فرد نتواند غذا بخورد یا  درست صحبت کند.
البته معایب دیگری هم مثل، جمع شدن خون در قسمت فک و چانه، به وجود آمدن عفونت در اثر استفاده نکردن از داروهای مورد نیاز، فلج شدن برخی از نقاط صورت مثل فک و چانه و…. ممکن است بعد از عمل به وجود بیاید که برخی طبیعی هستند و برخی هم به دلیل عمل غیر استاندارد به وجود می آیند.
این مورد را هم به یاد داشته باشید که تمام موارد ذکر شده به راحتی خوب می شوند و فقط در صورت عفونت شدید یا بی حسی شدید ممکن است که به صورت آسیب بزند و همان طور هم که گفتیم این عواقب فقط در حدود ۱۰% اتفاق می افتند.

پس از جراحی چانه باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

_

همان طور که این موضوع در مطالب قبل تر هم ذکر شد، جراحی چانه، یکی از سخت ترین عمل های زیبایی است که فرد باید بعد از عمل حتما مراقب باشد. حتی کوچکترین اشتباه هم باعث می شود تا فک و چانه کج شده و نادرست روی هم قرار گیرند. به همین دلیل حتما افرادی که قصد جراحی دارند باید نکاتی از جمله خوردن غذاهای مایع مثل سوپ و… تا دوماه، بالا نگه داشتن سر در موقع خواب و جا به جا نکردن آن، استفاده از پد ها و بندهای مخصوص و… را رعایت کرده و تمام توصیه های پزشک خود عمل کنند. اگر فرد تمام دستورات پزشک را انجام دهد دیگر نیازی نیست نگران عواقب جراحی باشد و می تواند از چهره جدید خود لذت ببرد.