آشنایی با ایمپلنت

آشنایی با ایمپلنت

_

ایمپلنت دندان، جایگزین مصنوعی ریشه دندان است که معمولاً از تیتانیوم یا آلیاژهای تیتانیوم ساخته می­شود. آن‌ها بسیار کوچک هستند و در استخوان زیر لثه قرار می­گیرند تا مانند ریشه‌های معمولی دندان عمل کنند. سطح ایمپلنت دندانی را می­توان با مواد مختلف پوشاند تا ثبات و استحکام استخوانی آن افزایش یابد. ایمپلنت دندانی یک پست (پیچ) تیتانیومی کوچک است که با جراحی در استخوان فک شما در زیر خط لثه قرار می‌گیرد. این پست با استخوان فک شما جوش می­خورد و یک پایه ثابت برای ترمیم دندان شما ایجاد می­کند.

پست ایمپلنت دندان جایگزین ریشه دندان از دست رفته شما است و نه تنها مانند یک ریشه با استخوان شما ترکیب می­شود، بلکه ساختار استخوانی شما را تحریک و حفظ می­کند. در بالای پست ایمپلنت دندان ترمیم نشسته است. به طور معمول، این یک تاج منفرد است که جایگزین یک دندان می­شود. اما ایمپلنت‌های دندانی همچنین می­توانند چندین دندان از دست رفته را با بریج نگه دارند و حتی از دندان مصنوعی ایمن استفاده کنند.

انواع مختلفی از ایمپلنت‌های دندانی وجود دارد، اما ایمپلنت‌های امروزی دارای شکل های استوانه ای یا ترونکونیکی هستند و مانند ریشه طبیعی دندان می­باشند. تاج یا کارهای دندانپزشکی مانند بریج، پروتز و… روی ایمپلنت‌های دندانی ثابت می­شوند. کارهای دندانپزشکی روی ایمپلنت می­تواند ثابت یا متحرک باشد. با جایگزینی ریشه های از دست رفته دندان، این نوع ایمپلنت‌های دندانی به تحریک و حفظ استخوان فک، جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان و حمایت از ویژگی های صورت کمک می­کند. برای بسیاری از این بزرگسالان، ایمپلنت دندان یک استراتژی مدیریت سودمند برای دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت‌های دندانی اجازه می­دهند تا عملکرد طبیعی دهان افزایش یابد و از مشکلات رایج سایر روش‌های ترمیم جلوگیری شود. در صورت مراقبت مناسب، انواع ایمپلنت‌های دندانی ممکن است برای یک عمر باقی بمانند.

ایمپلنت

کاشت ایمپلنت

_

هنگامی که نوع ایمپلنت دندانی را انتخاب کردید که کدام یک برای شرایط شما بهتر عمل می­کند، می­توانید نحوه قرار دادن آن را نیز تعیین کنید. چندین روش مختلف برای ایمن سازی ایمپلنت‌های دندانی در محل وجود دارد.

ایمپلنت اندوستئال

_

ایمپلنت اندوستئال رایج‌ترین نوع ایمپلنت دندان است زیرا استخوان فک بیمار را از خراب شدن در طول زمان محافظت می­‌کند. آن‌ها گاهی به عنوان جایگزینی برای بریج یا پروتز متحرک استفاده می‌­شوند. ایمپلنت‌های اندوستئال شامل انواع پیچ (رزوه دار)، انواع سیلندر (صاف) یا انواع تیغه‌ای هستند. متخصص پروتزهای دندانی شما می­تواند تعیین کند که کدام نوع ایمپلنت دندان برای شما بهتر عمل می‌­کند.

آن‌ها برای اکثر بیماران مناسب هستند، اما برای جوش خوردن پست به استخوان، فک خوب و سالم نیاز دارند. پس از اتمام، بهبودی کمی طول می­‌کشد. زمان لازم است تا با هم ادغام شوند و یک سنگر ایجاد کنند. پس از بهبودی، دندان‌های کاذب را می‌­توان روی ستون قرار داد تا با دندان‌های اطراف متناسب شود.

ایمپلنت اندوستئال

ایمپلنت‌های اندوستئال ابتدا با حفاری در استخوان فک شروع می­شوند تا یک پیچ تیتانیومی وارد شود که به عنوان یک ریشه مصنوعی عمل می­کند. قبل از پایان درمان، باید منتظر بهبود بافت نرم و استخوان در اطراف ریشه باشید که معمولا چند ماه زمان می­برد. ایمپلنت اندوستئال با پیچاندن ایمپلنت در استخوان فک شروع می­شود که به سلامت و تراکم استخوان فک نیاز دارد. اگر به طور طبیعی یک برجستگی باریک استخوان فک دارید یا به دلیل ضربه یا بیماری کوتاه یا باریک شده و فرسوده شده است، ممکن است استخوان کافی برای حمایت مناسب از ایمپلنت اندوستئال نداشته باشید.

ایمپلنت های دندانی دو مرحله ای

_

این نوع ایمپلنت برای قرار دادن ایمپلنت دندان در استخوان فک نیاز به جراحی دارد. پس از چند ماه بهبود دهان، پزشک مجدداً برای یک جراحی کوچک دیگر وارد عمل می­شود و ایمپلنت را در معرض دید قرار می­دهد و تکیه‌گاه ایمپلنت دندان و تاج موقت یا ترمیم را به آن متصل می­کند.

ایمپلنت های دندانی تک مرحله ای

_

این نوع ایمپلنت دندان شامل قرار دادن ایمپلنت طولانی‌تر در فک و لثه است به طوری که قسمت بالای ایمپلنت در معرض دید قرار گیرد. این روش این امکان را می­دهد که پس از چند ماه بهبودی وارد دهان شویم و تکیه‌گاه و ترمیم را مستقیماً روی ایمپلنت قرار دهیم بدون این که مجبور شویم مجدداً ایمپلنت دندان را در معرض جراحی قرار دهیم.

ایمپلنت های دندانی زیر سطحی

_

نوع دیگری از ایمپلنت‌های دندانی، ایمپلنت‌های ساب پریوستال هستند. این جایگزین اصلی برای ایمپلنت‌های اندوستئال است. به جای ثابت شدن در استخوان فک، ایمپلنت‌های زیر سطحی در بالای استخوان اما هنوز زیر لثه قرار دارند.

ایمپلنت‌های دندانی زیر استخوانی در استخوان فک قرار می­گیرند و پایه فلزی در معرض ترمیم قرار می­گیرد. این نوع ایمپلنت‌های دندانی اغلب در درمان تک مرحله‌ای استفاده می­شوند.

آن‌ها در ابتدا برای نگه داشتن دندان مصنوعی در بیماران با ارتفاع ناکافی استخوان استفاده می­شدند. هنگامی که از ایمپلنت‌های زیر سطحی استفاده می­شود، آن‌ها روی استخوان فک در بافت لثه قرار می­گیرند، ایمپلنت فلزی در لثه‌ها قرار می­گیرد تا پروتز را نگه دارد.

ایمپلنت‌های دندانی زیر سطحی

یک قاب فلزی در زیر صمغ قرار می­گیرد و یک پایه به آن چسبیده است. سپس صمغ در اطراف قاب بهبود می‌یابد تا در جای خود ثابت بماند. دندان‌های کاذب به قطب‌هایی که از لثه بیرون می­آیند محکم شده است. این روش تنها در صورتی مورد استفاده قرار می­گیرد که بیمار استخوان فک کافی برای قرار دادن ایمپلنت نداشته باشد یا فرد مورد نظر فقط نمی­خواهد با انجام عمل جراحی فشرده دهان، استخوان به ناحیه اضافه کند.

با ایمپلنت‌های زیر سطحی، فرایند کلی درمان در دو نوبت انجام می­شود و اغلب یک برنامه درمانی بسیار کوتاه‌تر از ایمپلنت اندوستئال است. ایمپلنت‌های زیر سطحی از ثبات یکسانی برخوردار نیستند زیرا ایمپلنت وارد استخوان فک نمی­شود بلکه در بالای استخوان قرار می­گیرد و فقط توسط بافت نرم در محل خود نگه داشته می­شود. این هنوز از پروتزهای بدون ایمپلنت بیشتر پشتیبانی می­کند اما هنوز از یک سیستم ایمپلنت اندوستئال کامل پایدارتر است.

ایمپلنت‌های دندانی فوری

_

همچنین ایمپلنت‌های دندانی با ایمپلنت‌های یک روزه که دندان‌های یک روزه نامیده می­شوند، اجازه می­دهند تا دندان موقت را در همان قرار با کاشت ایمپلنت دندان خود قرار دهید. اگر استخوان طبیعی کافی دارید و ایمپلنت آنقدر ایمن است که بتواند از قرارگیری فوری و فشار بر روی دندان موقت جدید حمایت کند، این گزینه مناسبی خواهد بود.

ایمپلنت All on 4

_

این ایمپلنت، جایگزینی برای قرار دادن یک مجموعه بالا یا پایین از دندان‌های جایگزین است که قوس کامل نامیده می­شود. چهار ایمپلنت دندانی در استخوان موجود قرار می­گیرد و از نیاز به پیوند استخوان جلوگیری می­شود. در ایمپلنت All on 4 از تکیه‌گاه‌های مخصوص استفاده می­شود تا بتوان یک مجموعه موقتی از دندان‌های جایگزین را در همان روز قرار داد. در حالی که بافت های لثه بهبود می­یابند و ایمپلنت‌ها با استخوان طبیعی پیوند می­خورند، شما از رژیم غذایی اصلاح شده‌ای پیروی می­کنید. پس از حدود شش ماه، دندان‌های جایگزین دائمی قرار می­گیرند و می­توانید رژیم معمولی را از سر بگیرید.

ایمپلنت All on 4

انواع اتصالات

_

انواع ایمپلنت‌های دندانی نیاز دارند که پیچ یا ایمپلنت در فک قرار داشته باشد و به قسمت انتهایی یا کانکتور دندان فرعی وصل شود. سه نوع اتصال دهنده اصلی وجود دارد:

الف: اتصالات شش ضلعی داخلی:

شکل شش ضلعی داخلی، شکافی در سر ایمپلنت است که تکیه‌گاه در آن پیچ خورده است.

ب: اتصالات شش ضلعی خارجی:

این نوع اتصالات نیز مانند شش ضلعی هستند و به جای داخل در بالای سر ایمپلنت قرار دارند.

ج: اتصالات هشت ضلعی داخلی:

مانند یک هشت ضلعی، یک کانکتور هشت ضلعی داخلی دارای یک دهانه در سر ایمپلنت است که تکیه‌گاه در آن پیچ خورده است.

اندازه ایمپلنت

اندازه ایمپلنت‌های دندانی

_

در جایی که باید ایمپلنت در دهان قرار گیرد، اندازه ایمپلنت مورد نیاز تعیین می­شود. از آنجا که هر دهان متفاوت است، فاصله فردی و نیازهای استخوانی ممکن است استفاده از ایمپلنت‌هایی با اندازه های مختلف را تعیین کند.

 • اندازه استاندارد: ایمپلنت‌های دندانی استاندارد کوتاه‌تر و باریک‌تر هستند تا با اندازه دندان‌های جلویی دهان مطابقت داشته باشد. اندازه آن‌ها از 3.5 میلی‌متر تا 4.2 میلی‌متر قطر دارد.
 • بستر گسترده: ایمپلنت‌های دندانی با پلتفرم وسیع در پشت و دهان قرار دارند و اندازه آن‌ها از 4.5 میلی متر تا 6 میلی متر قطر دارد و عمدتا در پشت دهان قرار می­گیرند.
 • مینی: اگر فضای کافی بین دندان‌های موجود خود ندارید، متخصص پروتز دندان شما ممکن است ایمپلنت مینی را انتخاب کند. این موارد همچنین می­توانند در مواقعی که تراکم استخوان بیمار ناکافی است یا به عنوان حمایت موقت در حالی که ایمپلنت‌های دندانی بزرگتر در حال بهبودی هستند استفاده شود.

مواد ایمپلنت

_

ایمپلنت‌های دندانی را می­توان از مواد مختلفی تهیه کرد. هر ماده بر قیمت ایمپلنت تأثیر می­گذارد و مزایای منحصر به فردی دارد. بیشتر ایمپلنت‌های دندانی از تیتانیوم یا زیرکونیا ساخته می­شوند.

2- ایمپلنت زیرکونیا

زیرکونیا یک ماده کریستالی فاقد فلز است که استفاده از آن در ایمپلنت‌های دندانی بسیار جدید است. مواد ایمپلنت دندان زیرکونیا در اوایل دهه 1990 مورد استفاده کامل قرار گرفت. ساختار یک تکه زیرکونیا در مقایسه با سه قطعه تیتانیوم، باعث کوتاه شدن عمل جراحی می­شود. همچنین هیچ شانسی وجود ندارد که زیرکونیا باعث حساسیت به فلز شود. از آنجا که ایمپلنت‌های زیرکونیا جدیدتر هستند، شواهد زیادی برای اثبات طول عمر آن‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، ایمپلنت‌های زیرکونیا گران‌تر از گزینه‌های تیتانیوم هستند.

1- ایمپلنت تیتانیوم

تیتانیوم ساخته شده از فلز، رایج ترین نوع مواد ایمپلنت دندان محسوب می­شود. ویژگی آن در سال 1950 کشف شد. یافته‌ها نشان می­دهد که ایمپلنت‌های ساخته شده از فلز تیتانیوم به استخوان اجازه رشد صحیح می‌دهند. یعنی وقتی در تماس با استخوان قرار می­گیرد، مزاحمتی برای آن ایجاد نمی­کند و استخوان در کنار آن‌ها رشد می­کند. تیتانیوم مدت‌ها است که برای تعویض مفصل ران یا زانو استفاده می­شود زیرا به خوبی با استخوان جوش می­خورد. این فلز به عنوان یک گزینه موفق و طولانی مدت برای ایمپلنت‌های دندانی آزمایش شده است. قوی و بادوام و در عین حال سبک است. برخی از افراد برای کاشت تیتانیوم به دلیل آلرژی یا بیماری خود ایمن نیستند.

تفاوت تیتانیوم و زیرکونیا

_

دو ماده اولیه ایمپلنت دندان عبارت است از تیتانیوم و زیرکونیا. هر یک از این دو ماده ایمپلنت دندان ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. به عنوان مثال، تیتانیوم آزمایش شده است و میزان موفقیت بالایی را در هر دو روش پزشکی و دندانپزشکی ارائه کرده است. همه کاره بودن آن را از زیرکونیا متمایز می­کند. به عنوان یک فلز، تیتانیوم اولین انتخاب در تمام اشکال کاشت استخوان و صفحه بوده است. میلیون‌ها بیمار از مزایای تیتانیوم استفاده کردند.

دلایلی که نشان می­دهد تیتانیوم بهتر از زیرکونیا به عنوان کارآمدترین مواد ایمپلنت دندان در تاریخ باقی مانده است:

 • مواد ایمپلنت دندان تیتانیوم و طرح‌های آن را می­توان در یک سیستم دو تکه تولید کرد. این‌ها یک تکیه‌گاه جداگانه است که روی ایمپلنت نشسته و به دندان جایگزین متصل می­شود. مورد دیگر یک پست است که با عمل جراحی در استخوان کاشته می­شود. زیرکونیا این قابلیت را ندارد و به صورت یک تکه تولید می­شود.
 • تیتانیوم بهترین مواد ایمپلنت دندان است زیرا بسیار سازگار است. این بدان معنی است که با بدن انسان مطابقت دارد و همچنین می­تواند با استخوان انسان جوش بخورد.
 • سیستم دو تکه ایمپلنت این امکان را فراهم می­کند تا نقص‌های کم استخوان را برطرف ­کند. این بدان معنا است که شما هنوز هم می­توانید یک لبخند دلپذیر داشته باشید حتی اگر دچار از دست دادن استخوان هستید.
 • با این حال، مواد ایمپلنت دندان زیرکونیا هر دو پست و اباتمنت را با هم ترکیب کرده و یک واحد ایجاد می­کنند. این امر ترس از پنهان شدن باکتری‌ها و تاثیر آن بر لثه را کاهش می­دهد. با وجود این مزیت خوب، مواد ایمپلنت دندان زیرکونیا و طرح‌های سرامیکی آن‌ها هنوز به طور کامل مورد استقبال قرار نگرفته است.
مواد ایمپلنت

پیدا کردن لبخند کامل خود نباید سخت باشد. چندین نوع مختلف ایمپلنت دندان وجود دارد که می­توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. دکتر مجید صالح از نزدیک با شما همکاری خواهد کرد تا مطابقت مناسبی برای شما پیدا کند.

مشاوره رایگان

  Please prove you are human by selecting the Plane.

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  14 − نه =