به صورت خدادادی هر کسی زیبایی را دوست دارد، اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که بر روی زیبایی صورت تأثیرات بدی را بگذارد، به‌ عنوان مثال افزایش سن و کاهش فعالیت کلاژن سازی در پوست، تصادف، نقص‌ های مادرزادی و … باعث می ‌شود که فرم صورت تغییر کند.

گاهی اوقات ناهنجاری‌هایی روی فک ایجاد می ‌شود که برای بر طرف کردن آن مجبور به جراحی خواهند بود، جراحی فک به ‌منظور زیبا سازی صورت از عمل‌ هایی به شمار می ‌رود که می‌ تواند زیبایی صورت را دو برابر کند.

این جراحی را برای از بین بردن ناهنجاری‌ های اسکلتی و دندانی جزئی انجام خواهند داد که با استفاده از آن قادر خواهند بود نامرتبی دندان‌ ها و فک را از بین ببرند. کسانی که جراحی فک پایین را انجام دهند از مزیت‌ های بیشتری مانند بهتر جویدن، صحبت کردن و تنفس برخوردار خواهند بود.

به‌ عنوان مثال بسیاری از افراد ممکن است با مشکلاتی چون تنفس بد، صحبت کردن سخت و غذا خوردن دشوار همراه باشند، بنابراین برای رفع آن ‌ها باید جراحی فک و صورت را انجام دهند که ناهنجاری‌ های فکی ممکن است به‌ علت تصادف یا مشکلات مادرزادی ایجاد شود.

افرادی که قصد دارند جراحی فک را انجام دهند می ‌توانند با مشاوره رایگان از دکتر صالح متوجه شوند که با این جراحی می ‌تواند به زیبایی صورت و بهبود مشکلات خود کمک نمایند یا خیر؟

چه افرادی به جراحی فک نیاز دارند

همان ‌طور که گفته شد جراحی فک برای اصلاح نامرتبی دندان‌ ها و فک انجام می‌ شود و این ‌گونه از نامرتبی ها معمولا با ارتودنسی درمان نخواهند شد، همچنین ناهنجاری ‌های فک و دندان به ‌صورت مادرزادی، ژنتیکی یا در طی ایجاد حوادثی ایجاد خواهند شد.

آسیب ‌های فک و مفاصل فک می ‌توانند بدشکلی‌ های ظاهری را ایجاد کند که در هر سنی نمایان می‌ شود، لازم به ذکر است که بگوییم زمانی ‌که علائم زیر را مشاهده نمایید باید برای درمان ناهنجاری فک و دندان خود به پزشک مراجعه کنید.

عدم تقارن صورت، درد در عضلات و مفاصل فک، مشکلات گفتاری، مشکلات تنفسی، جویدن نامناسب غذا، عدم قرارگیری دندان ‌ها بر روی‌ هم و … همگی باعث می ‌شود که شما به اصلاح ناهنجاری ‌های فک خود بپردازید.

هزینه جراحی فک با توجه به عملی که انجام می ‌گیرد و محل انجام عمل متغیر می ‌باشد، حتی داروهای ضد درد و ضد بیهوشی که برای جراحی استفاده می‌ شود بر روی این هزینه تأثیر دارد.

بیشتر بخوانید: جراحی فک چه تأثیری بر فرم و شکل بینی دارد؟

انواع اصلاح ناهنجاری‌ های فک و دندان

جراحان فک و صورت برای این ‌که ناهنجاری ‌های رایج را از بین ببرند عمل ‌های مختلفی را انجام خواهند داد که این عمل‌ ها را با توجه به مشکلاتی که افراد دارند، انتخاب می ‌کنند. در ادامه سه جراحی عمده را که معمولا بر روی فک برای از بین بردن ناهنجاری‌ ها انجام می ‌دهند، برای شما بیان خواهیم کرد.

اصلاح جلو آمادگی فک پایین

گاهی اوقات در اثر ناهنجاری ‌هایی که ایجاد می ‌شود استخوانی که در قسمت عقب قرار دارد از بخش جلویی جلوتر می باشد، بنابراین جراحان این استخوان را از بخش جلویی آن جدا خواهد کرد. در این نوع از عمل جراحی معمولا به بخشی که دندان بر روی آن قرار دارد این امکان را می ‌دهند که به قسمت عقب برود و هم ‌تراز با فک بالایی شود.

اصلاح ناهنجاری عقب رفتگی فک پایین

در عمل ‌هایی که صورت می ‌گیرد استخوانی که در قسمت پایینی فک قرار دارد از پایه آن جدا خواهد شد و با توجه به نیازی که فرد دارد آن را اصلاح می ‌کنند. در انجام این عمل قسمتی از فک پایین را که دندان بر روی آن جای گرفته و با قسمتی از چانه به‌ طرف جلو حرکت می‌ دهند.

از بین بردن ناهنجاری اپن بایت

در این نوع عمل جراحی قسمتی از استخوان قسمت بالای فک که دندان بر روی آن قرار دارد برداشته خواهد شد و بعد از آن فک بالا را با استفاده از صفحات و پیچ های مخصوص در جای خود محکم خواهند کرد با توجه به مطالبی که ارائه کردیم هزینه جراحی فک متغیر می‌باشد.

ژینوپلاستی

جراحی زیبایی چانه از جمله جراحی‌ هایی به شمار می ‌رود که برای اصلاح عقب رفتگی چانه و زیبا ساختن ساختار فک را انجام خواهند داد. جراحی ژینو پلاستی را با یک برش از میان استخوان چانه انجام خواهند داد که با استفاده از آن استخوان مشکل ‌دار را آزاد خواهند کرد.

جراح به ‌راحتی می ‌تواند در این ناحیه مشکلاتی را که ایجاد شده‌ است به ‌خوبی برطرف کند. بعد از رسیدن به وضعیت مطلوب یک صفحه کوچیک را که جنس آن از تیتانیوم است برای محکم کردن چانه در محل جدید روی استخوان فک قرار خواهند داد.

همچنین پیچ‌ های کوچکی را هم برای قرار دادن دائمی صفحه در محل خود به کار می ‌برند، این روش بسیار راحت می‌ت واند تضاد و هارمونی اجزای صورت را به‌ خوبی بهبود ببخشد.

استئوتومی فک بالا

از دیگر روش‌ هایی که با استفاده از آن می ‌توانید ناهنجاری ‌های فک را برطرف کنند و استئوتومی فک بالا می‌ باشد. در این عمل برشی را در لثه بالای دندان در فک بالا ایجاد خواهند کرد و از طریق این برشی که انجام داده ‌اند فک بالا را به وسیله یک اره کوچک پزشکی برش خواهند داد تا بتوانند آن را به ‌راحتی شکست و به اصلاح آن پرداخت. در این روش هیچ گونه برشی بر روی صورت مشاهده نخواهد شد.

بعد از این‌ که استخوان این قسمت را شکستند آن را به محل جدید حرکت می‌ دهند، سپس باید یک قطعه پلاستیکی کوچک را به دندان ‌ها متصل نمایند تا با استفاده از آن محل جدید فک بالا را مشخص کند.

بعد از انجام تمامی این کارها از صفحات فلزی کوچکی بهره می ‌برند و آن ‌ها را با استفاده از پیچ‌ های مخصوص در محل خود محکم قرار می ‌دهند، این صفحه ‌ها و پیج هایی که مورد استفاده قرار می‌ گیرند معمولا از جنس تیتانیوم می ‌باشند، بنابراین هیچ ‌گونه اثر مخرب و خطرناکی بر روی بدن نخواهند داشت لثه ‌ها را با استفاده از بخیه های نامرعی به هم جوش میزنند.

استئوتومی فک پایین

در این روش هم ‌زمانی که فک پایین دچار ناهنجاری شود معمولا برش را در انتهای دهان در لثه و مجاور با دندان ‌های آسیا انجام خواهند داد تا به ‌راحتی بتوانند به فک دسترسی داشته باشند. جراحی فک پائین را با استفاده از یک اره کوچک به‌ صورت مورب انجام خواهند داد تا بتوانند آن را بشکنند، بعد از این کار با توجه به برنامه ‌ریزی‌ هایی که قبل‌ از جراحی انجام داده‌ اند فک را به محل جدید خود انتقال می ‌دهند.

همانند روش قبلی قطعه پلاستیکی کوچک را به دندان ‌ها متصل خواهند کرد تا محل جدید فک بالا تعیین شود، بعد از انجام این کار از یک صفحه فلزی و پیچ‌ هایی استفاده می ‌کنند تا فک در محل خود محکم قرار بگیرد. هزینه جراحی فک با توجه به عمل ‌هایی که انجام می ‌گیرد، متغیر می ‌باشد همچنین بسته به میزان ناهنجاری هم تغییراتی در هزینه ایجاد خواهد شد.

هزینه ناهنجار جراحی ناهنجاری فک

همان ‌طور که در مطالب بالاتر هم گفته شد عوامل زیادی بر روی هزینه جراحی فک تاثیر دارند که بعد از مشاوره رایگانی که انجام می‌ گیرد، می ‌توانید از هزینه‌ های آن اطلاع پیدا کنید. زمانی‌ که برای جراحی فک خود به مطب دکتر صالح مراجعه می ‌کنید، می‌توانید به ‌صورت تقریبی از هزینه ‌هایی که برای جراحی فک پرداخت کنید اطلاع پیدا نمایید.